Kutadgu Bilig’in Konusu ve Özellikleri

1

İnsanlara mutluluğu öğreten kitap olan Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig isimli eserinin konusu ve özellikleri hakkında bilgi

Kutadgu Biligİnsanlara Mutluluğu Öğreten Kitap : Kutadgu Bilig edebiyatımızın en ünlü eserlerinden biridir. Mutluluk Bilgisi anlamına gelir. Bu manzum eser 1069’da yazılmıştır. Yazarı Balasagun’lu Yusuf Has Hacip’tir.

Advertisement

Yusuf Has Hacip, eserini Karahanlı hükümdarı Tapgaç Buğra Kara Han’a sunmuştur. Eser Uygur harfleriyle yazılmıştır.

Kutadgu Bilig insanlara nasıl mutlu olabileceklerini öğretir. Yazar, bu eserinde, iyi bir insanda bulunması gereken dört erdemi ele alıp işlemiş, bunları kişileştirmiştir. Bu dört erdem adalet, devlet, kanaat, akıldır. Eserde, Hükümdar Gündoğdu Adalet’i, başbakan Aydoğdu Devlet’i, başbakanın kardeşi Odgurmuş Kanaat’i, başbakanın oğlu Öktülmüş de Akıl’ı temsil eder.

Kutadgu Bilig’e göre, hayatta mutluluğu ancak ahlakla birleşmiş iyilik sağlayabilir, iyilik öğeleri de bilgi, barış, doğruluk; kötülük öğeleri ise, bilgisizlik, hastalık, kötü yola sapma’dır. Bilgisizler öğretim sayesinde bilgili kimseler olabilirler; hastalar bakımla iyileşirler; kötü kişiler de, eğitimle doğru yola yöneltilebilir.

Kutadgu Bilig Türkler’in iyiliğe, doğruluğa, barışa ne kadar büyük bir değer verdiklerini gösterir. Gerçekten, Türkler tarih boyunca hep barış, bilgi, doğruluk yolunda yürümüşlerdir.

Advertisement


1 Yorum

  1. Burda Aydoğdu ( Aytoldı ), Devlet’i değil mutluluk ( saadet ) u temsil eder. Bence bir daha gözden geçirirseniz iyi olur. Teşekkürler…

Leave A Reply