Kutsal Macar Tacı – Korona

1

Kutsal Macar Tacı hakkında bilgi. Kanuni döneminde Osmanlının tayin ettiği Macar kralı Zapolya’dan çalınan ancak Bali Bey tarafından geri getirilen Kutsal Macar Tacı Korona hakkında bilgi.

Kutsal Macar Tacı (İngilizce : Holy Crown; Macarca:Magyar Szent Korona; Almanca:Stephanskrone; Latince:Sacra Corona) aynı zamanda Saint Stephen Tacı olarak da bilinir.Macar Krallığının taç giyme töreninde kullanılan taçtır. Bu tacı giymeden hiç bir Macar Kralı meşru sayılmazdı. Macaristan tarihinde, elliden fazla kral bu tacı giydi. (giymeyen iki kral John II Sigismund ve Joseph II dir)

Advertisement

Macar taç giyme töreni, Kutsal taç, asa, küre, mantodan oluşur. İlk olarak 1256 yılında Taca Kutsal Taç adı verildi. 14. yüzyılda Kraliyet gücünüğn göstergesi Kutsal Taçla simgelendi. Bu, aynı zamanda Macaristan Krallığı’nın özel bir devlet olduğu anlamına da geliyordu. Tacın koruyucusu
Peter Revay’ın yazdığına göre: Krala giydirecek bir taç bulmaktan ziyade, Kutsal tacı giyebilecek bir Kral arayışındaydılar.

Kutsal Macar Tacının Özellikleri:

Taç eliptik şeklindedir. (203,9 mm genişliğinde, 215,9 mm uzunluğundadır) ve sağlıklı bir insanın kafasına uyacak kadar büyüktür. Taç giyme töreni sırasında kral deriden yapılmış tacı tutma işine yarayan ‘kapa’ adı verilen bir başlığı giymek zorundaydılar.

Kutsal Macar Tacının ağırlığı 2056 gramdır. Tacın alt ve üst bölgelerinde altın gümüş alaşımlar kullanılmıştır.

Advertisement

Kutsal Macar Tacının alt kısmı asimetriktir. Günümüze kadar gelen Taç muhtemelen, Bela III (1172-1196) döneminde daha önce St Stephen I. ‘in taç giyme töreninde Vatikandan gönderilen mücevherler de kullanılarak oluşturuldu.
Kutsal Macar Tacı

Kutsal Macar Tacı - Korona


1 Yorum

Leave A Reply