Kutup Yıldızı Hakkında Kısa Bilgi

2

Gökyüzünde yer alan ve yön tayininde çok işe yarayan kutup yıldızı (polaris) hakkında genel bilgiler

Kutup Yıldızı (Polaris)

Advertisement

Kutup Yıldızı (Demirkazık ya da Polaris), Kuzey gök yarı küresi kutbuna en yakın yıldız. Dünyanın dönme ekseninin doğrultusu bu yıldızın çok yakınından geçtiği için dünyanın dönmesinden etkilenmez. Bundan dolayı tüm yıldızlar (Güneş gibi) dünya döndüğü için gökyüzünde birer günlük hareket yaparken, Kutup Yıldızı bu harekete katılmaz. Bu nedenle ona “demirkazık” adı da verilir.

Bu özelliğinin sonucu olarak Kuzey Yarıküre’de hep kuzey yönünde göründüğünden gemiyle dolaşan ve araştırma yapanlara yön bulma konusunda yardımcı olur. Çapı, Güneş çapının yaklaşık 100 katıdır ve Güneş’ten 5.000 kat daha fazla ışınım yapar. Yıldızın 2102’de yaklaşık 27 saniye ile kutba en yakın noktaya geleceği hesaplanmaktadır. Çıplak gözle tek bir yıldız gibi görünmesine karşın aslında üç ayn yıldızdan oluşur. Küçük bir teleskopla çok yakınında yer alan az ışıklı ikinci yıldızı görmek olanaklıdır.

Spektografik incelemeler görünen çiftten daha parlak üçüncü bir yıldızın varlığını gösterdi. Dünyanın dönme ekseni bir presesyon hareketiyle yavaş yavaş yön değiştirdiğinden Kutup Yıldızı sabitlik özelliğini zaman geçtikçe yitirmektedir. Bu değişiklik yavaş olduğundan, farkedilmesinin ancak birkaç yüzyıl sonra olacağı sanılır.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply