Kuvars Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kimyasal Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

6

Kuvars nedir? Kuvars nasıl bir taştır, özellikleri, yapısı, kullanım alanları hakkında bilgiler. Kuvars kelimesinin etimolojik kökeni ve kuvars çeşitleri nelerdir?

Kuvars

Kaynak : pixabay.com

Kuvars; oldukça saf ve silisyumdioksit (SiO2) mineralidir. Özgül ağırlığı 2.65 g/cm3, sertliği 7 olup, doğada çokça rastlanan bir mineraldir. Hekzagonal biçimli kristaller oluşturur. Cama benzer ancak, daha serttir. İçinde bulunan çeşitli madenlerin cins ve miktarına göre değişik renklerde olabilir. Bazı kristalleri son derece büyük olup, 1 ton kadar gelebilenleri görülmüştür.

Çeşitleri:

Başlıca kuvars çeşitleri şunlardır. Saydam ya da renkli dağ kristali (necef taşı); kahverengi dumanlı kuvars: menekşe renkli mor necef (ametist); kan renginde yemani, pembe renkli hematoyit kuvars; içinde mika bulunan kırmızı renkli yıldız taşı (aventurin); içinde tutam halinde rutil iğneleri bulunan Venüs Saçı, içinde amyant lifleri bulunan kedigözü.

Kullanım Alanları:

Bu değerli taşlar yüzük, küpe, kolye yapımında kullanılır. Beyaz kum olarak bilinen oldukça saf kuvarslar camcılıkta kullanılır. Adi camdan değişik olarak morötesi ışınları da geçirdiği için, morötesi ışık verecek ampullerin yapımında, basınç değişmelerine uygun elektrik akımı verme özelliğine (piyezoelektrik) sahip olduğu için mikrofonların, manometrelerin yapımında, elektriksel gerilim altında sabit frekanslı titreşim, bir titreşim yaptığı için ultrases aygıtla radyo alıcı ve vericilerinde, saatlerda vb kullanılır. Sıcaklık değişmelerine uygun elektrik akımları verme özelliği nedeniyle, yüksek sıcaklık termometrelerinde ve bazı elektrik ölçü aletlerinde çok kullanılan bir maddedir.

Kuvars

Kaynak : pixabay.com

Kimyasal Özellikleri

Kuvars, yaygın olarak silika olarak adlandırılan silikon oksittir. Kimyasal formülü SiO2’dir. Ele alınan kriterlere göre kimyasal veya yapısal olarak sınıflandırmalarda farklı yer kaplar. Strunz ve Hey sınıflandırmalarında kimyasal yönü dikkate alınır ve bir oksit olarak kabul edilir. Dana sınıflandırmasında yapısı dikkate alınır ve tektosilikat olarak kabul edilir. Özellikle alüminyum, lityum , sodyum , potasyum , demir veya titanyum gibi safsızlıklar gibi çeşitli elementler içerebilir. Kırığı konkoidalve peeling yok. Mohs ölçeğinde sertliği 7’dir , bu nedenle cam ve genel çelikleri çizebilir.

Yapısına göre kuvarsın iki formu vardır: α-kuvars ve β-kuvars. Kuvars-α veya düşük kuvars trigonal bir yapıya sahiptir ve 573 °C sıcaklığa kadar var olabilir. 6 Üstünde , yapı olarak altıgen olan β-kuvars veya uzun kuvarsa dönüşür . 68 867 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda, β-kuvars yavaş yavaş başka bir silika minerali olan tridimit’e dönüşür. Kuvars, kendisine basınç veya gerilim uygulandığında , piroelektrik özelliklere ek olarak 2 piezoelektrik özelliklere sahiptir.

Kuvars Çeşitleri

Birçoğu genellikle nispeten düşük değerli taşlar olarak kullanılan birçok kuvars çeşidi vardır. Makrokristal çeşitler renge göre sınıflandırılır ve en bol bulunan ve kullanılanların kendi isimleri vardır:

 • Kaya kristali: renksiz ve şeffaf.
 • Sütlü kuvars : Gaz veya sıvıların mikro inklüzyonlarının varlığından dolayı yarı saydam veya neredeyse opak.
 • Dumanlı kuvars : şeffaf ve çeşitli gri tonları; renk, radyoaktivite eylemiyle birlikte alüminyum kalıntılarının varlığından kaynaklanmaktadır.
 • Morion kuvars : dumanlı gibi ama siyah ve neredeyse opak.
 • Sitrin kuvars : alüminyum kalıntılarının varlığı nedeniyle sarı ila açık turuncu renktedir.
 • Ametist : demir iyonlarının varlığı nedeniyle az çok yoğun menekşe rengi.
 • Gül kuvars : bu renkte, dumortierit mikro inklüzyonları veya eser miktarda fosfor ve alüminyum varlığı nedeniyle.
 • Compostela Sümbül : Keuper fasiyesi arazileri için tipik olan kil kalıntılarının varlığından dolayı kırmızı renktedir .
 • Hematoid kuvars : hematit kapanımlarının varlığından dolayı kırmızı renktedir.

Diğer minerallerin inklüzyonlarının varlığından dolayı kahverengi, siyah, mavi, yeşil vb.
Kriptokristalin ve mikrokristalin kuvars da renklerine bağlı olarak çeşitli isimlerle bilinir.

 • Kalsedon : mikro lifli çeşit, yarı saydam.
 • Carnelian – koyu turuncu veya kırmızı kalsedon.
 • Akik : Farklı renklerde bantlarla kalsedon.
 • Oniks : paralel beyaz veya siyah katmanları olan kalsedon.

Genellikle kuvarsın baskın olduğu silisli malzemeler de vardır, ancak heterojenlikleri nedeniyle kaya olarak kabul edilebilirler:

 • Jasper
 • Çakmaktaşı

Etimoloji

Kuvars kelimesi Almanca quarz kelimesinden gelir ve bu şekildeki ilk kaydı Georgius Agricola’nın yazılarında 1530’a aittir. ​Quarz, Orta Yüksek Almanca twarc kelimesinden gelir; Bunun bir Batı Slav dilinden türediği öne sürülmüştür. Bu dizeye göre, Lehçe’den gelen twardy ve Çekçe’den gelen tvrdy kelimeleri, kuvars kelimesi ile Eski Kilise Slavcası tvrudu zor anlamına gelen kelime arasındaki bağlantıyı kuracaktır. Diğer kaynaklar, kuvars ve kuvars kelimesinin kökenini Yüksek Saksonya lehçesinde çapraz damarlı cevher anlamına gelen querkluftertz kelimesine Kuvars anlamına gelen eski Yunanca kelime krystallos, kristal kelimesini doğurmuştur.


6 yorum

Leave A Reply