Kuyu Nedir?

0

Kuyu nedir? Kuyu ne demektir? Kuyunun özellikleri nelerdir? Kuyu ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

kuyu

Advertisement

Su elde etmek için, toprakta, su tabakasına varıncaya kadar derinliğine kazılan, çukura «kuyu» denir. Tarihin çok eski çağlarında Çinliler, Mısırlılar kuyular açarak su elde etmişler, böylece tarımda . ilerlemişlerdir.

Yağan yağmur, kar suları toprağın arasından süzülerek geçirimsiz iki tabaka arasında toplanırlar. Yukarıdan kuyu açarak bu suyu yeryüzüne çıkarabiliriz. Açılan kuyuların kenarları, toprağın suya karışmaması için, ya taş, ya da tuğlayla örülür. Kuyuda biriken su ya yukarıdan iple sallandırılan kovayla ya da motorla emilerek çıkartılır.

Genel olarak, kuyu suları saftır. Toprak tabakaları suyu bir filtre gibi temizler. Bazı kuyuların suyunda erimiş bir halde madenler bulunur. İçilebilecek lezzeti olan bir kuyu suyunun kullanılabilmesi için toprak yüzeyinden 3-4 metre kadar aşağıda olması gerekir. Kuyuların yakınındaki lağım, bulaşık çukuru gibi yerlerdeki mikroplar kuyulara sızarak suyu pislendirirler. Bunun için, kuyuların bu gibi yerlerden uzak olması gerekir. Yazın az yağış olduğu zaman kuyuların suları çekilerek azalır, kışın dolar. Bazen de tamamen sular çekilerek kuyunun boşalmasına sebep olur. Bunlara «kör kuyu» denir.

Geçirimsiz tabakalar arasındaki su, basınç altında bulunursa yukarıya doğru fışkırır. Bu kuyulara «artezyen kuyusu» denir.

Advertisement


Leave A Reply