Kuzey Afrika’nın En Güzel Şehirlerinden Marakeş Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Marakeş nerededir? Kuzey Afrika’da Fas ülkesinde yer alan tarihi ve turistik Marakeş kenti hakkında bilgiler ve Marakeş’ten foto kareleri.

Marakeş Fas Krallığı’nın dördüncü büyük şehridir. Marakeş-Safi’nin orta-güneybatı bölgesinin başkentidir. Atlas Dağları’nın eteklerinin batısında yer alır. Marakeş, Tanca’nın 580 km (360 mi) güneybatısında, Fas’ın başkenti Rabat’ın 327 km (203 mi) güneybatısında, Kazablanka’nın 239 km (149 mi) güneyinde ve Agadir’in 246 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Marakeş

Kaynak : pixabay.com

Bölgede Neolitik dönemlerden beri Berber çiftçileri yaşıyor. Şehir, 1062’de Almoravid kralı Yusuf ibn Tashfin’in şefi ve kuzeni Abu Bakr ibn Umar tarafından kuruldu. Şehir, Fas’ın dört imparatorluk kentinden biriydi. 12. yüzyılda, Almoravids, Marakeş’te Endülüs etkilerini taşıyan birçok medrese (Kur’an okulu) ve cami inşa etti. 1122-1123 yılında Ali ibn Yusuf tarafından yaptırılan kentin kırmızı duvarları ve bu dönemde kırmızı kumtaşı üzerine inşa edilmiş çeşitli binalar şehre “Kızıl Şehir” veya “Koyu Şehir” lakabını vermiştir. Marakeş hızla büyüdü ve kendisini Mağrip ve Sahra altı Afrika için kültürel, dini ve ticaret merkezi olarak kurdu. Jemaa el-Fnaa, Afrika’nın en işlek meydanıdır.

Marakeş

Kaynak : pixabay.com

Bir düşüş döneminden sonra, şehir Fez tarafından aşıldı, ancak 16. yüzyılın başlarında Marakeş yine krallığın başkenti oldu. Şehir, El Badi Sarayı (1578) gibi görkemli saraylarla şehri süsleyen ve birçok yıkık eseri restore eden zengin Saadian sultanları Abu Abdallah el-Kaim ve Ahmad al-Mansur’un öncülüğünü yeniden kazandı. 17. yüzyıldan itibaren şehir, burada bulunan Fas’ın yedi koruyucu azizi için Sufi hacıları arasında popüler oldu. 1912’de Fas’ta Fransız Koruması kuruldu ve T’hami El Glaoui Marakeş Paşası oldu ve bu rol Fas’ın bağımsızlığı ve 1956’da monarşinin yeniden kurulması üzerine çözülünceye kadar neredeyse koruma altında kaldı. 2009’da Marakeş belediye başkanı Fatima Zahra Mansouri Fas’ta belediye başkanı seçilen ikinci kadın oldu.

Marakeş

Kaynak : pixabay.com

Şehir Yaşantısı ve Turizm

Marakeş, satıcılarla ve tezgahlarıyla dolu eski bir müstahkem şehirden oluşur. Bu medina bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır). Bugün Afrika’nın en yoğun şehirlerinden biridir ve önemli bir ekonomik merkez ve turizm merkezi olarak hizmet vermektedir. Turizm, 2020 yılına kadar Fas’ı ziyaret eden turist sayısını 20 milyona iki katına çıkarmak amacıyla hükümdar Fas hükümdarı Muhammed VI tarafından şiddetle savunulmaktadır.

Marakeş

Kaynak : pixabay.com

Ekonomik durgunluğa rağmen, Marakeş’teki gayrimenkul ve otel gelişimi 21. yüzyılda önemli ölçüde artmıştır. Marakeş özellikle Fransızlar arasında popülerdir ve çok sayıda Fransız ünlü şehirde mülk sahibidir. Marakeş, geleneksel Berberi halılarından modern tüketici elektroniğine kadar çeşitli mallar satan Fas’taki en büyük geleneksel pazara (çarşı) sahiptir.

Advertisement
Marakeş

Kaynak : pixabay.com

El sanatları, öncelikle ürünlerini turistlere satan nüfusun önemli bir yüzdesini istihdam etmektedir. Marakeş, bu ticaretin çoğunun yasadışı olmasına rağmen, Kuzey Afrika’nın en büyük yaban hayatı ticareti merkezlerinden biridir. Bu ticaretin çoğu medine ve bitişik meydanlarda bulunabilir. Kaplumbağalar evcil hayvan olarak özellikle popülerdir, ancak Barbary makakları ve yılanları da görülebilir. Bu hayvanların çoğu bu tezgahlarda kötü refah koşullarından muzdariptir.

Marakeş

Kaynak : pixabay.com

Marakeş, Ménara Uluslararası Havaalanı ve kenti Kazablanka’ya ve kuzey Fas’a bağlayan Marakeş tren istasyonu ile hizmet vermektedir. Marakeş’te Cadi Ayyad Üniversitesi dahil olmak üzere birçok üniversite ve okul bulunmaktadır. Najm de Marrakech, KAC Marrakech, Mouloudia de Marrakech ve Chez Ali Club de Marrakech dahil olmak üzere bir dizi Fas futbol kulübü bulunmaktadır. Marrakesh Street Circuit, Dünya Touring Otomobil Şampiyonası, Auto GP ve FIA ​​Formula 2 Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yapıyor.


Leave A Reply