Kuzey Amerika Gölleri

0
Advertisement

Kuzey Amerika kıtasın da yer alan göller ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kuzey Amerika Gölleri

Beş büyük gölün bir grup halinde toplanmış bulunması Kuzey Amerika’nın en büyük özelliğidir. Superior, Michigan, Huron, Erie ve Ontario gölleri bu beşli göl grubunu meydana getirirler. Her biri neredeyse bir deniz büyüklüğünde olan göllerin hepsi de tatlı su gölüdür ve birbirlerine su yolları ile bağlıdır.

Superior: Hem Göller Bölgesinin, hem de Kuzey Amerika’nın en büyük gölüdür. Yüzölçümü 81.000 km. karedir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındadır.

Michigan: Superior Gölü’nün güneyindedir. Kuzeyden güneye doğru uzanır. Yüzölçümü 53.100 km. karedir. Kuzeydoğusundaki Huron Gölü ile birleşir.

Advertisement

Huron: Üç büyük gölün en doğuda olanıdır. Batıda Superior ve Michigan gölleriyle birleşir. Yüzölçümü 61.600 km. karedir.

Erie ve Ontario gölleri bu üç gölün doğusunda bulunur. Ontario beş gölün en küçüğüdür. Niagara Çağlayanı bu iki gölün arasındadır.

Kuzey Amerika’nın diğer önemli gölleri Kanada topraklarında bulunan, Büyük Ayı, Büyük Esir, Winnipeg ve Atabaska gölleri ile A.B.D. nin batısındaki Büyük Tuz Gölüdür. A.B.D. kuzeyinde ve Kanada’da daha pek çok küçük göller vardır. Güney bölgesindeki göllerin en önemlisi de Meksika’deki Chapala Gölü’dür.

Advertisement

Leave A Reply