Kyuşu Adası Hakkında Bilgi

0

Japonya’da yer alan Kuyuşu Adası ile ilgili genel bilgiler ve Kyuşu Adası haritası.

Kyuşu Adası Haritası

Advertisement

KYUŞU ADASI, Güneydoğu Asya kıyısında Japonya’yı oluşturan 4 büyük adadan en güneyde olanı. Yüzölçümü 42.132 km2. Kuzeyde Şimonoseki Boğazı ile Honşu Adası’ndan; kuzeydoğuda Bungo Boğazı ile Şikoku Adası’ndan, kuzeybatıda Kore Boğazı ile Güney Kore’ den ayrılır. Kıyıları son derece girintili çıkıntılı, körfezleri derin bir ada olan Kyuşu’nun genelde yüzey şekillerini kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu, kıvrımlı sıradağlar belirler. Ortalama 2.000 metre yükseklikteki bu volkanik dağ sıraları arasında da, lav ve kül yaylaları uzanır.

Adanın belli başlı yükseltileri Oso, Kuju ve Kirişima volkanlarıdır. Irmaklar genelde kısadır. Adanın, nemli muson rüzgarlarına açık olan kesimi bol yağış alır, bu nedenle gür ve tropikal orman örtüsüyle kaplıdır. Kyuşu, geleneksel olarak bir tarım alanıdır. Pirinç, tatlı patates, tütün, şekerpancarı, muz başlıca tarım ürünleridir. Adanın kuzey kesiminde zengin kömür yatakları işletilir. Buna bağlı olarak Kita-Kyuşu, Fukuoda vb dünyanın önde gelen ağır endüstri kentleri bu kesimde toplanmıştır. Japonya’nm başlıca dışsatım limanlarından olan Naga-zaki, batıda, Kagoşima güneybatıdadır.

Fukuoda, Saga, Nagazaki, Kuma-mato, Oita, Myazaki, Kagoşima yönetim birimlerini içeren Kyuşu, Japon İmparatorluğu’nun dışarıya açılan ilk adaşıdır (1641). İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirmek amacıyla ABD’nin 9 Ağustos 1945’te Nagazaki Kenti’ne attığı atom bombasıyla 40.000 kişi yaşamını yitirirken, kent merkezi tümüyle yıkıldı.

Advertisement


Leave A Reply