La Forza Del Destino (Kaderin Gücü) Opera Konusu (Giuseppe Verdi)

0

Kaderin Gücü Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Kaderin Gücü Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

LA FORZA DEL DESTİNO (Kaderin Gücü), Dört perdelik operadır.

  • Metin: Francesco Maria Piave.
  • Bestecisi : Giuseppe Verdi
  • İlk oynanış: 1862 Petersburg.
  • Başlıca kişiler: Leonora (Soprano), Don Alvaro (Tenor), Don Carlo di Vargas (Bariton), Preziosilla (Mezzosoprano). Rahip Melitone (Bas), Başrahip Guardino (Pas).
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyılda İspanya ve İtalya.

Konusu:

Don Alvaro adlı soylu bir genç Calatrava Markisi’nin kızı Leonora’yı sevmektedir. Baba, kızının evlenmesine taraftar görünmeyince gençler kaçmaya karar verirler, planlarını uygularken Marki tarafından yakalanırlar. Don Alvaro tabancasını çekerek tutuklanmalarına engel olmak ister, silah elinden düşer, çıkan kurşun Marki’nin ölmesine yol açar. İki sevgili pencereden kaçıp giderler ve o geceden sonra birbirlerini kaybederler. Marki’nin oğlu Don Carlo babasının öcünü almaya yemin etmiş, kızkardeşi Leonora ve Don Alvaro’nun peşine düşmüştür. Sevgilisinin Amerika’ya gittiğini sanan Leonora bu öç düşüncesini öğrenince manastıra girerek rahibe olur. Yapı yöresindeki bir mağarada yaşamaya koyulur.

Aradan bir süre geçmiş, Almanlara karşı savaşan İtalyan ve İspanyol birliklerinin karargâhında o güne dek birbirlerini görüp tanımayan iki düşman, Don Carlo ve Don Alvaro arkadaş olmuşlardır. Hatta Don Alvaro bir kâğıt oyunu sonucu çıkan kavgada Don Carlo’nun canını kurtarmış, iki genç subay dostluk yemini etmişlerdir. Don Alvaro savaşta yaralanmış, öleceğini sanarak Don Carlo’ya küçük bir sandık vermiş, ölümünden sonra açabileceğini söylemiştir. Don Carlo sandığı açar, içinden kızkardeşinin resmi düşmüş, gerçeği anlamıştır. Don Alvaro kurtulup sağlığına kavuşunca onu düelloya çağırır, nedenini açıklar. Leonora’nın öldüğünü sanan Don Alvaro sevdiğinin yaşadığını duyunca onun gibi bir manastıra kapanmaya karar verir, iki genç arasındaki düello araya girenler tarafından önlenir. Aradan beş yıl geçmiş, Don Alvaro’nun Raffaele adıyla keşiş olduğu manastırı bulan Don Carlo oraya gelmiştir. Delikanlıyı tekrar düelloya zorlar, ikisi dövüşerek bir sırtın ardına ulaşırlar. Don Alvaro kılıcını Don Carlo’ya saplar ve yandaki mağaranın kapısını çalar, Leonora gözükmüştür. İki sevgili bir süre büyülenmiş gibi kalırlar. Leonora yaralı kardeşine koşar, onun son nefesinde sapladığı bıçağıyla can verir, sevdiğinin ölümüne dayanamayan Don Alvaro da kendisini kayalıklardan atar.

Metin, İspanyol yazarı Don Angelo de Saavedra’nın «Don Alvaro o la Fuerza del Sino» adlı oyunundan alınmış, Petersburg için bestelenen yapıt önce büyük başarı sağlamış, daha sonra uzunluğu ve güçlüğü nedeniyle unutulmuştur. Günümüzde tekrar ele alman Verdi operaları arasındadır.

Tanınmış bölümler:

«Uvertür», «Me pellegrina ed orfano» (Leonora), «Son Pereda, son ricco d’onore» (Don Carlo), «Oh! tu che in seno» (Don Alvaro), «Solonne in quest’ora» (Don Carlo -Don Alvaro), «Uma fatale del mio destine» (Don Carlo), «Pace, pace mio Dio» (Leonora).


Leave A Reply