La sonnambula (Uyurgezer Kız) Operası Konusu Özeti, Vincenzo Bellini

0
Advertisement

La sonnambula (Uyurgezer Kız) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? La sonnambula Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

LA SONNAMBULA (Uyurgezer Kız)

İki perdelik operadır.

Metin: Felice Romani.
Bestecisi: Vincenzo Bellini
İlk oynanış: 1831 Milano
Türkiye’de ilk oynanış: 1957 Ankara.

Başlıca kişiler:

Lisa (Soprano), Alessio (Bas), Amina (Soprano), Teresa (Soprano), Elvino (Tenor), Kont Rodolpho (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19’uncu yüzyılda İsviçre’de bir köy.

Advertisement

Konusu:

Güzel köy kızı Amina ile yakışıklı köylü Elvino’nun nikâh töreni esnasında köye gelen bir yabancı civardaki şatonun yolunu sorar, bilgi derler. Yabancı, aslında şato sahibinin küçük yaşta büyük kente giden oğludur, babası ölünce dönmüştür. O geceyi güzel Lisa’nın sahibesi olduğu küçük otelde geçirecektir. Köy halkının evlerine erken girmelerinin nedenini öğrenmek ister, cevabı ilginç bulur; geceleri beyaz bir hayalet dolaşmakta, köylüler onu korkutmaktan çekinmektedir. Adı Kont Rodolpho olan konuk oteldeki odasına çekilir, Lisa ona bir isteği olup olmadığını sorar ve çıkar. Pencerede bir hayalet belirmiş, odaya girmiştir.

Hayalet Amina’dan başkası değildir. Ertesi gün yapılacak düğün törenini sayıklamakta, Elvino’ya olan aşkını tekrarlamaktadır. Sözleri bitince kontun yatağına girerek dalar. Şato sahibine saygılarını sunmak üzere odaya dolan köylüler durumu görürler. Amina uyanıp suçsuzluğunu savunursa da Elvino’yu inandıramaz. Delikanlı eski sevgilisi Lisa ile evlenecektir. Kont, Amina’nın uyurgezer olduğunu söyleyerek Elvino’yu inandırmaya çalışır. Fakat delikanlı Lisa ile evlenmek üzere kiliseye yönelir. Bu sırada hayalet gözükür. Amina elinde fener, değirmen köprüsü üzerinde yürümekte, sevdiği Elvino’nun mutluluğu için dua etmektedir. Delikanlı gerçeği anlamıştır, uyanan sevgilisine sarılır, genç çift köylülerin neşeli gösterileri arasında kiliseye yönelir.

Bellini’ye özgü tatlı, baygın, berrak ve kolay melodilerle örülü, İtalyan «bel canto» sanatında bir diğer üstün örnek olarak gösterilen «La Sonnambula» özellikle soprano operasıdır ve pek çok ses yıldızı bu rolde gösterdikleri başarıyla seçkinleşmişlerdir.

Tanınmış bölümler:

«Comme per me sereno» (Amina), «Sposi oh! tenera aprola» (Amina-Elvina), «Vedi sima noi presso» (Amina), «Ah! non giunge uman pensiero» (Amina)

Bu eser Bellini’nin hazırladığı kırsal – pastoral – konulu eserlerden biridir. İlk sahnelenmesinden itibaren opera seyircisi tarafından tutulmuş ve çağımızda da dünya opera evlerinde popüler olarak sahnelenmektedir. Başrol olan Amina’nın soprano rolü opera repertuvarı için çok zor bir rol olarak bilinmektedir. Bu nedenle yılardır birçok ünlü soprano sanatında yetiştiği üstünlüğü göstermek için bu rolü yüklenmiştir.

Advertisement


Leave A Reply