La Vida Breve (Kısa Yaşam) Operası Konusu Karakterler, Manuel de Falla

0
Advertisement

La Vida Breve Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? La Vida Breve Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

LA VİDA BREVE (KISA YAŞAM)

İki perdelik operadır.

Metin: Carlos Fernandes Shaw
Besteci: Manuel de Falla
İlk oynanış: 1913 Nice.

Başlıca kişiler:

Salud (Soprano), Büyükannesi (Mezzosoprano), Carmela (Mezzosoprano), Salvador Amca (Bariton), Paco (Tenor), Manuel (Bariton)

Konunun geçtiği çağ ve yer; 20’nci yüzyıl başında Granada.

Advertisement

Konusu:

Güzel İspanyol kızı Salud evi önünde sevgilisi Paco’yu beklemekte, uzaktan demircilerin korosu duyulmaktadır. Kızın büyükannesi delikanlıya derin bir aşkla bağlı olan torununu şefkatle sevmekte, mutlu olmasını istemektedir. Paco gelir, iki genç birbirlerinin kollarına atılırlar, Salud’un amcası Salvador, Paco’nun zengin bir kızla da seviştiğini duymuştur. Büyükanne onun bu gerçeği söylemesini önler. Torununun üzülmesini istememekte, genç adam kıza sadakat yemini etmektedir. Oysa Paco sözünde durmamış, zengin Carmela ile düğün günü gelip çatmıştır. Salud amcası ile törene koşar, konukları karşılayan Paco’yu sadakatsizlikle suçlayan bir şarkı söyler, sonra Salvador’la içeri girer. Paco konuklara onun deli olduğunu açıklarken Salud hançeri kalbine saplar, sevdiğinin ayakları dibine düşer.

Bölgesel renklerle süslenmiş, «izlenimci» paletle işlenmiş bu gerçekten zarif ve anlamlı yapıt bestecinin gençlik verimi arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Salud’un karakteri üzerinde durulmuş, «Carmen»e benzemeyen, gerçek bir İspanyol kadınının kişiliği ustalıkla çizilmiştir.

Tanınmış bölümler:

«Salud – Paco düeti», «Birinci perdenin ikinci sahnesi», «Granada’da akşam», «İki Dans» ve «Ara müziği».

Sadece bir saat süren operanın tamamı bugün nadiren icra ediliyor, ancak orkestra bölümleri, özellikle İspanyol müziği konserlerinde popüler olan Interlude ve Dance olarak yayınlanan 2. perde müziği. Gerçekten de opera, vokal kadar enstrümantal müziğe sahip olduğu için alışılmadık bir şey: 1. perde, 2. sahne tamamen kısa bir senfonik şiirden oluşuyor. (uzak seslerle) Intermedio adlı, Granada’da gün batımını tasvir eden; perde 2, Sahne 1  Danza ve Interludio’yu içerir, ikincisi sahneyi bitirir, yani alıntılanan eşleşmenin tersi sırayla; ve 2. perde, 2. sahne ikinci ve daha uzun Danza ile başlar (vokal noktalama işaretleriyle).

Salud’un rolü eylemin merkezindedir. Diğerlerinin yanı sıra soprano Victoria de los Ángeles, mezzo-soprano Teresa Berganza, mezzo Martha Senn ve daha yakın zamanda soprano Cristina Gallardo-Domâs tarafından söylendi.

Advertisement


Leave A Reply