Labirent Nedir?

0
Advertisement

Labirent Nedir? Mitolojide labirent ile ilgili hikaye nasıldır? Labirent hakkında bilgi.

Yollarının ya da geçitlerinin çokluğu, karışıklığı yüzünden içinden kolay kolay çıkılamayan yerlere labirent denir. Yunan mitolojisinde, bu çeşit yerlerden ilkinin mimar Daeclalus tarafından Girit Kralı Minos için yapıldığını anlatan bir hikaye vardır. Girit Kralı Minos bu labirente korkunç
bir ejderhayı hapsetmişti. Bir gün Minos’un kızı Ariadne’nin sevgilisi Theseus ejderi öldürmek üzere Girit’e geldi. Ariadne ona labirente girmeden önce çıkarken yolunu kolay bulabilmesi için bir yumak verdi. Theseus labirente girerken bu yumağın ipliklerini yere salıverecek çıkarken de iplikleri toplayarak aynı yoldan geçip dışarı çıkabilecekti. Böylece Theseus ejderi öldürdükten sonra yumak sayesinde yolunu bulup labirentten dışarı çıkmayı başardı. İpucu deyimi de bu hikayeye dayanarak hemen hemen tüm insanlık dillerine yerleşmiştir.

Son yıllarda Girit’te yapılan kazılarda Knossus yakınlarındaki bir dağda bu hikayede anlatılan labirente benzeyen bir yapı kalıntılarına rastlanmıştır. Gene son kazılarda Mısır’da da böyle bir labirentin kalıntıları ortaya çakırılmıştır.

İngiltere’de evlerin bahçelerini labirent biçiminde şaşırtıcı yollarla bölmek bir zamanlar moda olmuştu. Bu yolların kenarları yeşilliklerle örtülürdü. İngiltere’nin labirent bahçelerinden en ünlüsü bugün Londra yakınlarındaki Hampton Court’dadır. Lunaparklardaki labirentler ise eğlence için yapılır.

Ayrıca bazı dergilerde labirentin karışık şaşırtıcı yollarına benzeyen bilmeceler yayınlanır. Psikoloji bilginleri bu çeşit bilmecelerin zihni geliştirmeye zekayı işletmeye faydalı olduğunu ileri sürerler. Bazı psikoloji bilginleri de hayvanların tepkileri üzerinde inceleme yapabilmek için labirentlere başvururlar.

Advertisement

Leave A Reply