Labrador Nerededir?

0
Advertisement

Labrador nerededir? Meşhur Labrador Akıntısına ismini vermiş olan ve Kanada’da yer alan labrador bölgesinin coğrafi özellikleri hakkında bilgi

Churchill Çağlayanı - Labrador

Churchill Çağlayanı – Labrador

Kanada’nın Newfoundland eyaletinin bir kısmıdır. Toprakları Quebec’in kuzeydoğusunu kaplar. Yüzölçümü 250.000 \displaystyle k{{m}^{2}} kadardır.

Labrador kıyıları çok sarp kayalıklarla doludur. Buna karşılık iç kesimler maden, orman bakımından çok zengindir. Labrador topraklarının yarısını köknar ormanları kaplar. Zengin demir, bakır, altın yatakları vardır. Ormanlarda bol sayıda ayı, tilki, vaşak, kunduz, mink yaşar. Bu bakımdan, Labrador’da kürk ticareti gelişmiştir. Kıyılarında, morina, som, ringa avcılığı yapılır. Fok da Labrador’un değerli av hayvanları arasındadır.

Labrador’un iklimi soğuktur. Bunun başlıca sebebi Kuzey Buz Denizi’nden gelen Labrador Akıntısı’ın kıyıları yalamasıdır. Bu büyük ülkede yaşayanların sayısı çok fazla değildir. Bunların çoğu yerlidir. Eskimo, Kızılderili sayısı da çok fazla değildir. Ahali küçük köylerde yaşar, balıkçılıkla, avcılıkla geçinir.

Labrador Akıntısı. — Kuzey Buz Denizi’nden başlayan bir akıntıdır. Labrador kıyıları boyunca güneye doğru akan bu soğuk akıntı, Newfoundland’ı geçtikten sonra Gulf Stream’le karışır. Biri sıcak, biri soğuk olan bu iki akıntının karışması Newfoundland çevresinde gemiler için her zaman tehlike yaratan sislere yol açar. İki akıntının karışmış olduğu bu saha balıkçılık bakımından çok zengindir.

Advertisement

Leave A Reply