Labrador Yarımadası Hakkında Bilgi

0

Kanada’da yer alan labrador Yarımadası coğrafi özellikleri ile ilgili genel bilgilerin olduğu yazımız.

Labrador YarımadasıLabrador Yarımadası, Doğu Kanada’da yarımada. Yüzölçümü 1.424.000 km2, kuzeyden Hudson Boğazı, Ungava Körfezi, doğudan Atlas Okyanusu, güneyden St. Lawrance Irmağı, batıdan James, Hudson körfezleriyle çevrilidir.

Advertisement

Kuzeydoğu kıyıları çok girintili çıkıntılı olan yarımadanın kıyılarında küçük adalar sıralanır. Kuzeydoğu ve doğu kıyılarında dar bir şerit biçiminde uzanan kıyı düzlüklerinin ardından arazi yükselerek yayla görünümündeki yer şekillerine geçilir. İç kesimde artan yükselti, Otiş Dağı’nda 1.128 m’ye ulaşır. Batı kuzeybatıda kıyı düzlükleri genişler. Kuzeybatıda, Ungava Körfezi’nin batısında uzanan Ungava Yarımadası, kuzeydeki Baffin Adası’nda Hudson Geçidi ile ayrılır.

Yer yer buzullarla kaplı olan yarımada, çok sayıda, ırmakça yarılmıştır. Feuilles Koksoak, kuzeyde Ungava Körfezi’ne, Naskaupi kuzeydoğuda Little Mecatina, Natashquan, Romanie, Moisie, doğuda Atlas Okyanusu’na Manicouagan, Outordes, Mistassibi ırmakları güneyde St. Lawrence Körfezi’ne; Grande de la Baleine, La Granda, Opinaca, Rupert, Nottaway, Eastmain, batıda James Körfezi’ne dökülür. Yanmada üzerinde buzul dönemi kalıntısı çok soğuk, yazlar serin geçer.

Kuzey bölümü, çıplak tundralarla, güney bölümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Az sayıda nüfusu Kızılderili ve Eskimolar oluşturur. Yerleşim alanları kuzeydoğu ve doğuda toplanmıştır. Kuzeydoğu Labrador adı verilen küçük bölüm üzerinde Newfoundland eyaleti yer alır. Geri kalan büyük bölüm, Quebec Eyaleti’ne bağlıdır. Balıkılık, orman ürünleri, ren geyiği, kürk hayvanları ve Brunt Creek Bölgesi’nde çıkarılan demir başlıca gelir kaynaklarıdır.

Advertisement


Leave A Reply