Laden Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir? Genel Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

0

Laden nedir? Laden bitkisinin özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Temel özellikleri ve habitatı hakkında bilgiler.

Laden

Kaynak: pixabay.com

Laden (Lat. Cistus): İkiçenekliler sınıfının, Ladengiller familyasından kışın yaprak dökmeyen, yeşil çalı biçiminde bir bitkidir. Genellikle Akdeniz çevresinde ve İç Anadolu’da; güneşli kayalıklarda ve kalkerli topraklarda yetişir. Yaprakları tam kenarlı ve karşılıklı dizilmiştir. Salgı tüyleri taşıyan bitkinin çiçekleri beyaz ya da pembe renkli ve büyüktür. 5 parçalı taç yaprakları, 5 ya da 10 gözlü kapsülleri olan meyvesi vardır. Kapsüller odunsudur. Bitki üzerindeki tüylerin salgısı, reçineli e uçucu bir yağdır. Bu salgından, ladanum ya da ladan denilen zamk elde edilir. Eski çağlardan beri bilinen salgıdan; nezle ve dizanteri hastalıklarında, balgam söktürücü ve saç dökülmesinin önlenmesinde kullanılan ilaçların yapımında yararlanılır. Günümüz parfüm endüstrisinin hammaddelerindendir.

Laden

Kaynak: pixabay.com

Temel Özellikleri

Her zaman yeşil , çalılık , odunsu bitkilerdir. Çiçekler düzenli, hermafrodittir ve çiçekten kolayca düşen beş büyük, genellikle buruşuk taç yaprağı vardır. Sayısız organlarındaki büyük miktarda polen üretir, bu da kaya gülü balı üreten arılar gibi birçok böceği kendine çeker . Meyveleri , olgunlukta çok sayıda tohumla 5 veya 10 oyuğa açılan 5 veya 10 karpelden oluşan kapsüllerdir . Cistus ladanifer’in odunu çok sert olduğu için büyük sürtünmeye maruz kalacak küçük alet veya parçaların imalatında kullanılır ve yakacak olarak da mükemmeldir.

Habitat

Mantar meşesi gibi doğal olarak berrak ormanların bir Akdeniz veya Akdeniz altı iklimi altında çalılıklarının ve garrijinin bir parçasıdır. Bunları doruk holm meşesi veya kserofitik meşe ormanları veya makiler gibi diğer daha yoğun toplulukların bozunma aşamalarında bulmak yaygındır. Yeri tamamen kaplayan ve kalın bir çalılık oluşturan kompakt kütleler oluşturabilirler. Türlerin çoğu, her zaman granit , kuvarsit veya arduvaz gibi asit kayalarından oluşan topraklarda yetişen katı kalsifüjlerdir. Birkaç tür alt tabakaya kayıtsızdır ve kalkerli kayalarda da büyüyebilir.

Laden

Kaynak: pixabay.com

Ladengiller, (Lat. Cistaceae):

İkiçenekliler sınıfının Parietales takımından, çatı ya da otsu bitkileri kapsayan bir familyadır. Genellikle Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişir. Saplı yaprakları karşılıklı dizilmiş, çiçekleri değişik renklerde (pembe, beyaz ya da sarı) ve çapraz döllenmeyle çoğalan bir familyadır. Yaklaşık 8 cinsi, 175 türü bulunur. Türkiye’de yetişen türleri; tüylü laden, defne yapraklı laden, küçük çiçekli laden, adaçayı yapraklı ladendir.


Leave A Reply