Ladoga Gölü Hakkında Bilgi

0

Ladoga Gölü nerededir? Ladoga gölünün coğrafi özellikleri ve haritasının yer aldığı yazımız

Ladoga Gölü

Advertisement

Ladoga Gölü, Rusya’da Avrupa bölümünde göl. Avrupa’nın en büyük gölüdür. Yüzölçümü 18.135 km2, uzunluğu 210 km, genişliği 130 km, deniz düzeyinden yüksekliği 4 metre, en derin yeri 225 metredir.

Finlandiya sınırına yaklaşık 50 km uzaklıkta, St. Petersburg yakınındadır (kuzeydoğusunda). Baltık Denizi, kıyılarında buzullarla kaplı alanda yer alan göl, 70’e yakın ırmakla beslenir. Volkov Sias, Svir, Ladoga’ya dökülen ırmakların en önemlileridir. Neva Irmağı, gölün fazla sularım Finlandiya Körfezi’ne boşaltır. Kuzey kıyıları çok girintili, çıkıntılı ve kayalıktır. Kıyı boyunca çok sayıda adacık sıralanır.

Mayıs-ekim dönemi dışında, kuzey bölümü 4-5 ay, güney bölümü 2-3 ay buz tutar. Göl zengin bir balık ve su ürünleri kaynağıdır. Neva ırmağı ile Baltık denizi’ne, bir kanalla yakınındaki Onega Gölü ve Beyaz Deniz’e Volga Irmağı ile Karadeniz’e bağlantısı bulunması, gölün ulaşım açısından önemini artırır. Çevresinde yerleşim alanları vardır. Neva Irmağı ağzında bir liman kenti Petrokrepost, kuzey kıyıda Serdobol, batı kıyıda ve St. Petersburg’un kuzeyinde Priozersk başlıca yerleşim merkezleridir. Finlandiya-SSCB Savaşı (1939-1940) öncesinde gölün kuzey bölümü Finlandiya’nın elindeydi. 1947’de imzalanan barış antlaşması sonucu göl, tümüyle Rusya’ya geçti.

Advertisement


Leave A Reply