Lafla Peynir Gemisi Yürümez Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Hikayesi

8
Advertisement

Lafla Peynir Gemisi Yürümez ne demektir? Lafla peynir gemisi yürümez atasözünün anlamı, hikayesi ve açıklaması. Atasözünün cümle içinde kullanımı.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Anlamı;

Kişilerin iş yapma güçleri, sözleriyle değil, yaptıklarıyla ölçülür. “Şöyle yaparım, böyle yaparım demekle yapılması gereken iş yapılmaz” anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Kişileri değerlendirmek için başvurulan en gerçekçi yol, yaptığı işler, takındığı tutum ve davranışlardır. Yalnız sözlerle bir değerlendirme yapmak, bizleri yanıltabilir. İnsan söz ile her şeyi yapabileceğini söyleyebilir, kendisini, çıkarı uğruna olmayacak şeyleri bile yapabilirmiş gibi gösterebilir. Söylenen sözlere aldanıp kişileri değerlendirmemeliyiz. Yapacağını, yapabileceğini söylediği işleri yapıp yapmadığını gördükten sonra o kişi hakkında bir karar vermeliyiz.

Atasözünün Hikayesi;

Edirne’de Aksi Yusuf olarak tanınan madrabaz bir peynir tüccarı varmış. İzmir’de peynir fiyatları yüksek olduğundan, İstanbul’dan gemiye yüklediği peynirleri, İzmir’e gönderirmiş. Ama navluna peşin para vermek istemez: “Hele peynirler salimen İzmir’e varsın, istediğin parayı fazlasıyla veririm” diye kaptanı atlatmaya çalışırmış. Kaptan tayfaya para ödeyeceğini geminin kalkması için masraf gerektiğini söyledikçe “Hele peynirler İzmir’e varsın” diye diretirmiş. Sonunda kaptan:

– Navlun parasını peşin vermeden, şuradan şuraya gidemeyiz. Çünkü lafla peynir gemisi yürümez, demiş.

Advertisement

Bu atasözü, üst perdeden atıp tutan ama bir türlü sözlerini yerine getirmeyen kişiler için kullanılır.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Cümle İçinde Kullanımı;

  • Çalışacağım çalışacağım deyip oturuyorsun, unutma ki lafla peynir gemisi yürümez.
  • Onun sözlerine bakma, atıp tutuyor işte, lafla peynir gemisi yürümez.
  • Bana en kısa zamanda iş bulacağını söylemişti ama lafla peynir gemisi yürümez.
  • Birileri ondan geçiniyor olabilir ama lafla peynir gemisi yürümez’ dedi.
  • Evlenme vaatlerini iki yıldır dinliyorum ama maalesef lafla peynir gemisi yürümüyor.
  • Siyasetçilerin yapmaya çalıştıkları bana lafla peynir gemisi yürütmeye çalışmak gibi geliyor.
  • Eğer laf ile peynir gemisi yürüseydi, bu ülkede fareler padişah olurdu.
  • Birbirimize kavuşmayı çok istesekte lafla peynir gemisi yürümez biliyorsun.
  • Çalışmadan kazanamazsın, lafla peynir gemisi yürümez.
  • Yapmaya çalıştığı tek şey lafla peynir gemişi yürütmeye çalışmak, hiç elle tutulur bir çaba görmedim.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Atasözünün Anlamı: `şöyle yaparım, böyle yaparım demekle yapılması gereken iş yapılmaz` anlamında kullanılan bir söz.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ KOMPOZİSYON

Bazı insanlar vardır: “Şöyle yaparım, böyle yaparım'” diye durmadan konuşurlar. Ama ortada yapılan hiçbir şey yoktur. Bu söz, işte bu tür davranışı yermek için söylenir.

Peynir dolu gemi kendi kendine yürümez, gitmez. Onu yürütecek bir yakıta, enerjiye gerek vardır. Örneğin gemi motorluysa mazota, buharlıysa kömüre başvurulacak. Bunlar olmadan, “yürü” demekle gemi yürür mü?

Yapılacak işin koşullarını, araç ve gereçlerini hazırlayacaksınız. Sonra ona uyan en uygun çalışma yöntemini seçeceksiniz. Başladınız mı, arkası kendiliğinden gelir. Bazı insanlar çenelerine güvenir. Söylediklerinin %1 ‘ini bile gerçekleştirmez, atar tutarlar. İlk başta ne kadar çok şey biliyor yada yapıyor diye düşündüğümüz bu insanların aslında konuşmaktan başka bir şey yapmadıklarını görmek hiç de şaşırtıcı olmaz. Oysa bu enerjilerini çalışmaya harcasalar ne işler çıkabilir ortaya.

Advertisement

Şunu unutmayalım: Çok konuşmak, zamanı boşu boşuna harcamaktan öte bir işe yaramaz. Büyük ülkeler, çok konuşarak değil, çok çalışarak kalkınmışlardır.


8 yorum

Leave A Reply