Latin Amerika Ne Demek?

0

Latin Amerika ne demek? Latin Amerika hangi ülkelerden oluşur ve hangi bölge Latin Amerika’ya dahildir. Kısaca Latin Amerika hakkında bilgiler.

Latin Amerika HaritaHer iki (Kuzey ve Güney) Amerika kıtasının Latin ırkından gelme milletlerine, daha doğrusu, İspanyolca, Portekizce, Fransızca konuşan devletlerine verilen isimdir. Kanada’nın Fransızca konuşan eyaletleri bu kavramın içine girmez.

Advertisement

«Lâtin Amerika» denince, A.B.D. ve Kanada gibi, kıtanın kuzeyini kaplayan 2 büyük devlet dışında bütün Amerika devletleri akla gelir. Bunlardan tek büyük devlet olan Brezilya’da Portekizce konuşulur; Amerika devletleri içinde tek Haiti’de de Fransızca konuşulur. Ötekilerin hepsinde İspanyolca esastır. İspanyolca konuşan devletlerin en önemlileri Kuzey’de Meksika, Güney’de Arjantin’dir. Güney Amerika’daki diğer Lâtin devletleri nüfus sırası ile şunlardır :

Kolombiya, Peru, Şili, Venezuela, küçük devletlerden sayılan Ekvador, Bolivya, Uruguay, Paraguay. Kuzey Amerika’da ise Meksika, Küba’dan sonrakiler, küçük devletlerdir. Guatemala, Haiti, Dominika, El Salvador, Honduras, Jamaika, Nikaragua, Kosta Rika, Panama ve Trinidad.

Kuzeyden güneye doğru Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kosta Rika ve Fanama’ya «6 Orta Amerika Devleti» denir. Bunlardan Panama’nın yarısı, Güney Amerika kıtasında kalır; Panama Kanalı, iki kıtayı ayırır. Küba, Jamaika, Trinidad, Haiti ve Dominikan ise, ada üzerinde kurulmuş devletlerdir. Son ikisi, aynı adayı aralarında paylaşırlar.

Kuzey Amerika kıtasının A.B.D. ve Kanada dışında kalan güney bölümüne, yani Meksika, 6 Orta Amerika devleti ve Antiller’e «Orta Amerika» denir. Böylece, Lâtin Amerika kavramı, Güney Amerika ile Orta Amerika’yı içine almaktadır.

Advertisement

Lâtin Amerika’daki sâf kan İspanyollar, birçok devletlerde yüzde 50’yi bile bulmazlar. Afrika kökenliler, Kızılderililer, Afro-İspanyol ve Kızılderili-İspanyol Melezleri, nüfusun esaslı kısmını teşkil eder. Yalnız, birkaç milyon Kızılderili dışında, bunlar İspanyolca’yı (Brezilya’da Portekizce’yi), ana dili olarak kabul etmişlerdir. Afrika kökenliler, Amerika’nın keşfinden sonra (A.B.D.’nde olduğu gibi) yüzyıllarca Afrika’nın Gine (Guinea) ülkelerinden buralara taşınmış esirlerin torunlarıdır. Kızılderililer ise, kıtanın Beyazlar tarafından keşfinden evvel bu ülkelerin sahibi ve yerleşik halkıdır; İspanyollar ve Portekizliler ile İngilizler tarafından müthiş katliâmlara uğrayarak bugünkü azınlık durumuna düşmüşlerdir.

Lâtin Amerika, yeryüzünde nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgelerden biridir. Daha pek çok nüfusu barındırması mümkündür. Onun için örneğin İtalya gibi ülkelerden, Lâtin Amerika’ya, hele Brezilya ve Arjantin gibi büyük imkânlara sahip memleketlere, göçmen akınları kesiksiz son dönemlere kadar devam etmiştir.


Latin Amerika Ülkelerinin Listesi

Antigua ve Barbuda
Arjantin
Bahamalar
Barbados
Belize
Bolivya
Brezilya
Kolombiya
Kosta Rika
Küba
Dominika
Dominik Cumhuriyeti
Ekvador
El Salvador
Granada
Guatemala
Guyana
Haiti
Honduras
Jamaika
Meksika
Nikaragua
Panama
Paraguay
Peru
Porto Riko
Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent ve Granada
Surinam
Şili
Trinidad ve Tobago
Uruguay
Venezuela.


Leave A Reply