Latium Nerededir?

0

İtalya’da tarihi bir bölge bir eyalet olan latium ile ilgili olarak genel bilgilerin verildiği yazımız. latium nerededir?

İtalya’nın ünlü tarihi eyaletidir. Batısında Tiren Denizi, kuzeyinde Toskana, güneyinde Kampanya, doğusunda Abruzzi eyaletleriyle çevrilmiştir. Roma’nın Tevere Irmağı üzerindeki limanı Ostia ile doğusundaki Tivoli şehirleri bu bölgededir. Bu şehirlerin büyük tarihi ünleri vardır.

Advertisement

Latium, Lâtinler’in beşiğidir. Latinler, Etrüskler’i kovarak burayı egemenlikleri altına aldılar, Roma İmparatorluğu için İtalya’nın bu bölgesi hareket noktası oldu. İmparatorluğun haşmet çağlarında Latium’un nüfusu, bugünkünden 3,5 milyondan hayli fazlaydı. Şarlman, İtalya’ya hâkim olunca, Latium’u, civar eyaletler gibi Papa’ya verdi, böylece Kilise Devleti kuruldu. Bu devlet, sonradan İtalya Birliği’ne girmiş, İtalya’nın başkenti de Floransa’dan tarihi Roma’ya getirilmiştir. Yalnız Roma’nın içindeki Vatikan mahallesi, bağımsız bir devlet halinde Papa’ya verildi.

XVI. yüzyılda Türk denizcileri sık sık Latium kıyılarına çıkmışlar, Ostia’yı alarak Roma’nın surlarına kadar sokulmuşlardır.


Leave A Reply