Le Havre Nerededir?

0

Le Havre nerededir? Fransa’nın önemli limanlarından birisi olan Le Havre ile ilgili olarak genel bilgiler.

Le Havre

Advertisement

Fransa’nın, Marsilya’dan sonra gelen ikinci önemli ticaret limanıdır. Paris’in 177 km. kuzeybatısında Seine Nehri’nin denize döküldüğü yerdedir.

Le Havre, demiryolları ile, akarsularla Paris’e, ülkenin iç bölümündeki daha başka şehirlere bağlıdır. Mükemmel bir şekilde yapılmış olan geniş limanı, 500 gemiyi barındırabilecek büyüklüktedir. Yabancı ülkelerle yapılacak ticaret, Le Havre’da bazı endüstrilerin de gelişebilmesine yol açmıştır. Bunlar arasında en önemlileri, makine, pamuklu maddeler, kimyevi maddeler, şeker, savaş malzemesi endüstrileridir. Ayrıca, gemi yapımı da gelişmiştir. Kuzeybatı Fransa’nın olduğu gibi, Paris’in de ithalât, ihracat merkezi durumunda olan bu şehirde en çok kahve ve pamuk alışverişi yapılır. Kuzeybatı kıyısında şehrin ünlü bir sayfiye yeri bulunur.

Le Havre, Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan – İngiliz kuvvetleri tarafından bir askeri üs olarak kullanılmıştı; İkinci Dünya Savaşı’nda 1940’ta Almanlar tarafından işgal edildi. Savaşın sonlarına doğru Müttefik Kuvvetlerin eline geçti, 1944’te yeniden Fransız idaresine verildi.

Advertisement


Leave A Reply