Leonardo Da Vinci Kimdir? Büyük Dahinin Hayatının Kısa Bir Özeti

0
Advertisement

Leonardo Da Vinci kimdir? Leonardo Da Vinci hayatı, biyografisi, eserleri, çalışmaları hakkında bilgi.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci; İtalyan ressam, heykelci, mimardır (Empoli/Vinci 15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519, Château du Clos Lucé, Amboise, Fransa). Floransa’da Andrea del Verrocchio’ nun (1435-1488) yanına çırak verildi (1469). 1478 dolayında bağımsız olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde Ginevra Benci portresi (Washington Ulusal Sanat Galerisi) ve Aziz Hieronymus (yarım kaldı, Vatikan) adlı tablolarını oluşturdu. Milano’da Kayalıklar Madonnası’nı (Louvre’da; 1503-1506 ve S. Maria della Grazie Manastırı’nın yemekhanesinde bulunan Son Akşam Yemeği freskosunu (1495-1497) gerçekleştirdi. Aynı yıllarda mimarlık tasarımlarıyla ilgilendi, bilimsel araştırmalarına (anatomi, optik, mekanik vb) ve resim dersleri kitabına başladı.

Leonardo Da Vinci Çizimleri

Da Vinci’nin Çizimleri

Milano’dan ayrıldı, İsabella d Este’nin portresini (Louvre) yaptığı Mantua ve Venedik üzerinden Nisan 1500’de Floransa’ya döndü. Burada Azize Anna (Louvre) tablosuna başladı. Aynı yıllarda ünlü eseri Mona Lisa portresi (Louvre) ve ayakta duran Le-da (yalnızca kopyalarıyla bilinir) tablosunu yaptı. Kadavralar keserek inceledi ve insan bedeninin yapısı üzerine anatomik çizimlerin yer aldığı büyük bir inceleme yazısına başladı. Uçma denemelerine girişti, kuşların uçuşunu, hava akımı ve suyun akıntı yasalarını araştırdı. 1506’da Milano’ya döndü. Burada 1513’e kadar özellikle Fransız genel valisinin danışmanı olarak çalıştı. Vali için bahçeli bir villa tasarladı.

Leonardo anatomi, botanik, jeoloji (özellikle fosillerin oluşu) çalışmalarını yeniden başlattı. Doğa araştırmalarının tüm alanlarında oluşturduğu, çoğu kez bilimsel bir kesinlik gösteren çizimleriyle bilimsel resimlemenin de öncüsü oldu. 1513’te Roma’ya gitti. Olasılıkla burada son resmi Vaftizci Yahya’yı (Louvre) yaptı. 1717’de Kral I. François’ın çağrılısı olarak büyük ilgi göreceği Fransa’ya gitti. Kendisine ayrılan Cloux Şatosu’nda çoğunlukla bilimsel notlarını düzenleyerek, bazı mimarlık tasarımları üzerinde çalışarak yaşadı. Son yaratı evresinin en çarpıcı belgeleri olan Dünyanın Sonu (Windsor Castle, Krallık Koleksiyonu) konulu desenleri çizdi.

Leonardo da Vinci Resimli Sözleri

Advertisement

Bir ressam olarak Leonardo, klasik üslubu doğruğuna ulaştırdı. Az sayıdaki eserleri, kendisinden sonraki zamanlarda en yüksek yetkinliğin örnekleri sayıldı. Leonardo Rönesans‘ın en çok yönlü kişiliğiydi. Bir doğa araştırıcısı olarak, araştırmaya ve deneye dayanan ansiklopedik bir bilgi kazanmaya çalıştı. Çağının çok ilerisinde olan geniş kapsamlı gözlemleri, doğal bilimlerinde sistemli biçimde betimleyici yönetimin başlangıcı sayılır. Aynı zaman uygulamalı mekanik alanında da elemanter makine bilgisinin öncüsüdür. Kuramsal başeseri olan Trattato della Pittura (Resim Üstüne İnceleme) tamamlanmamış biçimiyle 1651’de yayımlanabildi.


Leave A Reply