Letonya Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Letonya – Letonya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

letonya-bayragiLETONYA
Yüzölçümü: 64.589 km2.
Başkenti: Riga.
Dil: Letonca.
Din: Hristiyan (% 55 Luterci, % 24 Katolik, % 9 Ortodoks).
Halkın büyük çoğunluğu Luterci (% 54) olup 600 bin kişi Luteryan Kilisesi üyesidir. % 24’lük bir kesim ise Katoliktir. Az sayıda Anglikan ve Ortodoks vardır.
Para birimi: 1 lat = 100 santim.
Başlıca kentleri: Daugavpils, Liepaja, Jelgava, Jurmala, Ventspils.

Kuzeydoğu Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında devlet. Kuzeyden Estonya, doğudan Rusya Federasyonu, güneydoğudan Beyaz Rusya ve Polonya, güneyden Litvanya, batıdan Baltık Denizi ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri; Yüzey şekilleri, genelde hafif engebeli alçak düzlüklerden oluşur. Ortalama 210 m yükseltili bu düzlükler Letonya’nın 3/4’ünü kaplar. Daha alçak çöküntü ovaları ise yaklaşık 470 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanır. Ülkenin en yüksek noktası 313 m’dir. Batı Divina (Daugava), Gauja ve Venta gibi ırmaklarca sulanan ülke topraklarında, binin üzerinde irili ufaklı göl vardır. Toplam yüzölçümün % 37’si ormanlar, % 14’ü otlak ve çayırlarla kaplıdır.

İklimi; Atlas Okyanusu’ndan gelen hava kütlelerinin etkisi altındadır. Nem oranı yüksek, bulutlu gün sayısı fazla, güneşli gün sayısı azdır. Ortalama yağış tutarı alçak kesimlerde 650 mm dolayındadır. Yazlar serin ve yağışlı geçer. Ortalama sıcaklık temmuzda 17°C, ocak ayında sıcaklık kıyıda -2, iç kesimlerde -7°C’dir.

Advertisement

Leave A Reply