Levrek Buğulama Tarifi

0

Levrek balığı nasıl pişirilir? Levrek buğulama için gereken malzemeler ve tarifi ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Levrek Buğulama TarifiLevrek Buğulama Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
Levrek filetosu 750 gram
Tereyağı 45 gram (3 çorba kaşığı)
Domates 250 gram (3 adet orta boy)
Limon 1 adet orta boy
Sivribiber 2 adet orta boy
Defne yaprağı 1 adet
Tuz,karabiber
Sek beyaz şarap 1/5 bardak
Su 1/5 bardak

Advertisement

Yapılışı:
Ön hazırlık olarak domatesi yıkayıp, kurulayın. Kabuğunu soyun. Enlemesine dilimleyin. Limonun kabuğunu, iç taraftaki beyaz etli kısmı da alarak, keskin bir bıçakla soyun. Enlemesine dilimleyin. Sivribiberleri yıkayıp, kurulayın. İri parçalar halinde (her birini iki ya da üç parça halinde) doğrayın.

Bir tepsiyi ya da ısıya dayanıklı bir fırın kabını bir çorba kaşığı tereyağı ile iyice yağlayın. Levrek filetosunu beş eşit parçaya kesin. Levrek parçalarını yağlanmış tepsi ya da kaba yerleştirin. Levrek parçalarının üzerine tuz ve biber serpin. Domates ve limon dilimlerini yerleştirin. Sivribiberleri koyun. Defne yaprağını ilave edin. Kalan 30 gram (2 çorba kaşığı) tereyağını serpiştirin. Şarap ve suyunu da kattıktan sonra, hafif ısıtılmış 160°C’lik fırına sürün. Balığı fırında 10-12 dakika pişirin.

Bu sürenin sonunda tepsi ya da ısıya dayanıklı kabı fırından alın. Defne yaprağını atın. Balıkları, domates, limon ve sivribiberler ile birlikte ısıtılmış bir servis tabağına aktarın. Üzerine tepsideki sosu dökün. Üzerine ince kıyılmış maydanoz serpilmiş haşlanmış patates ile servis yapın.

Advertisement


Leave A Reply