Lewis Carroll Hayatı

2
Advertisement

Lewis Carroll Kimdir? Lewis Carroll Hayatı, biyografisi, kitapları, eserleri. Lewis Carroll hakkında bilgi.

Lewis Carroll (1832-1898)

Asıl adı Charles Dodgson olan İngiliz yazarı Lewis Carroll, Doresbury’de dünyaya geldi. Babası din adamıydı. Fakat müspet ilimlere de çok meraklıydı. Oğlunu iyi bir matematikçi olarak yetiştirmek istiyordu. Charles Dodgson, tam babasının istediği gibi bir evlat oldu. Fen derslerindeki üstün başarısı sayesinde öğrenim süresince hep şeref madalyası aldı. Öğrenimini tamamladıktan sonra da okulda matematik öğretmenliğine tayin edildi.

Dodgson (Lewis Carroll) ilk eserleri mesleği ile ilgili konulardadır. Fakat sonra o kadar değişik konuda bir kitap yazdı ki, buna kendi imzasını koymanın doğru olmayacağını düşünerek Lewis Carroll takma adını koydu. Kitap bugün bütün dünyada çocuk klasikleri arasında önemli bir yer tutan “Alis Harikalar Diyarında” adındaki eserdir.

Yazar, profesörünün Alis adındaki kızını eğlendirmek, oyalamak için uydurduğu hikayeleri bu başlık altında toplamıştı. Bu eserin beğenilmesi, Lewis Carroll’a çocuk kitaplarına devam etme hevesi verdi. “Alice Harikalar Diyarında” ile başlayan çocuk kitapları serisi, “Phantasmagoria” (Hayal Oyunu), “Through The Looking Glass” (Aynanın İçinden), “A Tangled Tale” (Çapraşık Bir Hikaye), iki ciltlik “Sylvia ile Bruno” gibi eserlerle devam etti. Fakat hiçbiri ilk kitap kadar beğenilmedi. Lewis Carroll, Alice’in yaratıcısı olarak kaldı. Eser, birçok kere beyaz perdeye de aktarılmıştır.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply