Lewis Hine Kimdir? Belgesel Fotoğrafçılığın Üstadı Lewis Hine Hayatı

0
Advertisement

Lewis Hine kimdir ve ne yapmıştır? Belgesel fotoğrafçılığın öncüleri Lewis Hine hayatı, çalışmaları, fotoğrafları hakkında bilgi.

Hayatının Kısa Öyküsü

1874’te doğdu. 1909’da çocuk işçilerin hayatlarını belgelediği albümünü yayımladı. 1930’lu yıllarda ise Empire State binasının inşasında çalışan işçilerin fotoğraflarını çekti. 1940’ta öldü. Çektiği fotoğrafların tamamı belgesel fotoğrafçılığının en iyi örnekleri olarak kabul gördü.

Lewis Hine

Lewis Hine

Lewis Hine, 26 Eylül 1874’te Amerika Birleşik Devleti’nin Wisconsin şehrinin Oshkosh kasabasında dünyaya geldi. Babasını küçük yaşlarda bir iş kazasında kaybetti. Ailesini geçindirebilmek için çalışmak zorunda kaldı. Bu yıllarda Hine çocukların emeklerinin sömürülmesine ilk elden şahit oldu. Amerikan İç Savaşı’ndan yeni kurtulan ülke, doğal kaynaklara ulaşımın kolaylaşması ve yeni icatların da etkisiyle, büyük bir ekonomik gelişim yaşıyordu. Emek sömürüsü üst seviyedeydi. İşçilerin düşük maaşları çocukların da çalışmasını mecbur kılıyordu. Üstelik işverenler çocukların yetişkinlerin yapamayacağı işlerde çalışmasından memnundu. Amerikan Ulusal Arşivi’ndeki verilere göre 1890’da 1.5 milyon olan 15 yaş altı iş gücü 20 senede 2 milyona çıkmıştı.

Çocuk İşçiler

Büyük işverenlerin aksine çocukların emeklerinin sömürülmesine karşı olan birçok insan vardı; çocukların işçi olarak çalıştırılmasını “çocuk köleliği” olarak adlandırıyorlardı. Çocukların eğitimden uzak kalmaları, gelişimlerini tamamlayamamaları ve çalıştıkları işlere bağlı olarak hastalanmaları bir grup reformcuyu harekete geçirdi. Kurulan Ulusal Çocuk İşçi Komitesi çocukların insanlık dışı şartlarda çalıştırıldığını ispatlamak için araştırmacılarla çalışmaya başladı. Üstelik Kongre’den de destek gördüler. O dönemde New York’ta bir okulda eğitimci olarak çalışan Hine da bu komitenin kurulmasıyla işinden istifa etti ve komitenin araştırmacı ekibine katıldı; tüm ülkede çalışmalara yürüterek çocukların çalışma koşullarını fotoğraflarıyla belgeledi. Kömür madenlerinde, mezbahalarda, tekstil atölyelerinde, konserve fabrikalarında çalışan çocukların içinde bulundukları zor şartlar ve sokaklarda ayakkabı boyacısı ya da gazete satıcısı olarak çalıştırılan çocukların sıkıntıları Hine sayesinde kamuoyuna duyurulmuş oldu. Fakat Hine’ın bu çalışması fabrika sahiplerinin büyük tepkisini çekti. Çoğu zaman fabrikalara kılık değiştirerek girdi. Çünkü fabrika sahipleri çalışma koşullarının belgelenmesini istemiyordu.

Lewis Hine

Advertisement

Komite ve Hine’ın çalışmalarını 1916’da meyvelerini vermeye başladı. Keating-Owens adını taşıyan kanunla çocukların çalışma şartlarına düzenlemeler getirildi. 14 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasaklandı. Kömür madenleri ise 16 yaşından küçükleri çalıştıramayacaktı. Çocukların azami çalışma süresi 8 saat olarak belirlendi. 16 yaşından küçüklerin gece çalışması ise tamamen yasaklanmıştı. Bu kanunun yürürlülüğe girmesi kısa bir süre engellendi fakat eyaletler kısa bir zaman sonra bu kanunda belirtilen şartları kabul etti. Yine Amerikan Ulusal Arşivi’nin verilerine göre 1920’ye gelindiğinde çocuk işçi sayısı yarı yarıya azalmıştı.

Lewis Hine çocuk işçilerin çalışma koşullarını belgeleyen fotoğraflarının yanı sıra New York’ta çalıştığı dönemde,
Özgürlük Anıtı’nın da bulunduğu, Ellis Adası’nda New York’a yeni gelen mültecilerin de fotoğraflarını çekti. Buna ek olarak, dönemin en yüksek binası, Empire State’in inşa aşamasını da belgeledi.

Yaşamının son yıllarında Lewis Hine, Ulusal Araştırma Projesi’nin fotoğrafçısı olarak seçilmişti. Fakat bu projeyi tamamlayamadan 1940’ta hayatını kaybetti.


Leave A Reply