Leylek Hakkında Bilgi

4
Advertisement

Leylek nasıl bir hayvandır? Leylerin özellikleri, yaşam koşulları, göç etmeleri, türleri hakkında bilgi.

Leylek Hakkında Bilgi

leylekLeylek; (Lat. Ciconia). Leyleksiler takımının Leylekgiller familyasından bir kuştur.

Gagası, boynu, bacakları ve kanatları uzun, göçmen bir kuştur. Boynunu kıvırmadan ve öne uzatarak uçar. Tüm dünyada yaygın olarak yaşar. Yuvasını ağaç dallarının arasına, bacaların üstüne, evlerin damlarına yapar. Kurbağa, solucan, balık, böcek, tarla faresi, kertenkele ve öteki kuşların yavrularını yiyerek beslenir. Yavrularına besinleri yutaklarında ıslatarak verir. Sindirilmeyen kitin benzeri artıklar yumaklar halinde dışarı atılır. Kemik ve balık pullarını sindirir. 70 yıla yakın ömrü vardır. Kış ayları gelmeden sıcak ülkelerden sürüler halinde çok uzun mesafeleri uçarak göç eder. Batı Avrupa’da yaşayanlar Boğazlar, Batı Anadolu Filistin ve Mısır üzerinden Güney ve Doğu Afrika’ya, çok azı ise Batı Afrika’ya göç eder. Göç sırasında bazen sürülerin 40 bin kadar leylekten oluştuğu gözlenmiştir. Bir günde 120-200 km kadar yol alabilir. 4.000 m’ye kadar yükselebilir. Avrupa’dan Afrika’ya geçerken Akdeniz’i kesinlikle kullanmadıkları gözlenmiştir. 17 türü vardır. En tanınmış türleri olan beyaz leylek ve siyah leylek Türkiye’de de yaşar.

Leylekgiller, (Lat.Ciconiidae). Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının Leyleksiler takımının Leylekler alt takımına giren bir familyadır. Dünyanın tropikal bölgelerindeki ova ve bataklıklarda yaygın olarak yaşarlar. Göçücüdürler. Gagaları, boyunları ve ayakları çok uzundur, iyi bilinen türleri: Ak leylek, kara leylek, açık gagalı leylek, Afrika evcil leyleği, amerika doymazı, eğer-gagalı leylek, marabu.

Leylekler, (Lat. Ciconiae). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Leyleksiler takımına giren bir alt takımdır. Sulak alanlarda yaşarlar. Kanat açıklığı oldukça geniştir. Gagaları, boyunları ve bacakları çok uzundur. İbisgiller, Balıkçıllar, Leylekgiller, Flamanlar gibi familyaları kapsar.

Leyleksiler, (Lat. Ciconiiformes). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Karinalılar bölümüne giren bir takımıdır. Gagaları, boyunları, bacakları ve kanatları uzun kuşlardır. Geniş bir grup olup 4 alt takımı vardır: Leylekler, Kürekayaklılar, Balıkçıllar, Flamanlar.

Advertisement

4 yorum

Leave A Reply