Liang Kai Kimdir? Çinli Ressamın Hayatı Eserleri ve Resim Stili

0

Liang Kai kimdir? Ünlü Çinli ressamın hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Liang Kai’nin resimlerinde kullandığı farklı tarz hakkında bilgi.

Liang Kai

Liang Kai (梁楷, c.1140-1210), esas olarak Chan Budizm’e olan ilgisini yansıtan resimlerle tanınan Çinli bir ressamdı.

liang-kai-Shakyamuni-Emerging-from-the-Mountains

“Madman Liang” olarak da bilinen Liang Kai (c. 1140 – 1212), Shandong eyaletinin Dongping’de doğdu ve Song Hanedanlığı’nın en ünlü ressamlarından biridir. Hayatı hakkında çok fazla bilgi yok, ancak ressam Jai Shigu ile resim eğitimi aldığı ve Hangzhou’daki İmparatorluk Resim Akademisi’nde ressam olarak ödüllendirildiği, onurlu bir ayrım olan Altın Kuşak alarak ödüllendirildiği biliniyor. Bilinmeyen nedenlerden ötürü, Chan Budizm’i incelemeyi bıraktı. Eserleri, Chan Budizmi – kendiliğindenlik, bireysellik ve dolaysızlık ilkelerine tamamen bağlı olan basit ama güçlü tablolardır.

Liang Kai - Altıncı Patriğin Bambu Kesmesi

Liang Kai – Altıncı Patriğin Bambu Kesmesi

Liang Kai Eserleri

Liang Kai’nin resim tarzı en iyi “kabataslak” olarak tanımlanır. “Kısaltılmış fırça” anlamına gelen Çin “jianbi” (减 笔) terimi, resim tarzına gelince kullanılır. Kullanılan fırça darbelerinin sayısının mutlak minimum ile sınırlı olması ile karakterizedir. Bu resim stili basit ve kolay görünse de, Liang’ın fırça ile çalışırken sahip olması gereken yüksek konsantrasyon seviyesini ortaya çıkarır.

liang-kai-DrinkunCelestrial

Örneğin, Tang Hanedanı şair Li Bai’nin bir portresi olan Liang Kai’nin en ünlü fotoğrafını ele alalım. Şair yandan tasvir edilmiş, başı kalkmış ve ağzı açıktır. Resmin başlığı bize Li Bai’nin gezinirken bir şiir okuduğunu söylüyor. Liang, ünlü şairi gri ve siyahın farklı tonlarında 10’dan fazla fırça darbesiyle tasvir etti. Muhtemelen eski ve yıpranmış bir fırça kullanarak, şairin saçı sadece bir kalın mürekkep sıçramasıyla göstermektedir. Şairin bedenini oluşturan çabuk çizilmiş vuruşlar güçlü ve güvenli bir şekilde yürütülür, giysisinin eteklerindeki akan vuruşlar şairin gezinme hareketlerini gösterir.

Liang Kai - Li Bai Gezinmesi

Liang Kai – Li Bai Gezinmesi

Liang Kai’nin tarzı alışılmışın dışındaydı, hatta biraz saygısızdı. “A Sage” adlı resminde Göksel bir varlığı tasvir ediyor. Düzgün giyimli, etkileyici görünümlü bir Ölümsüz göstermek yerine, doğaüstü varlığı oldukça insani bir şekilde tasvir ediyor: düzensiz giysisi ve karnı çıkıntılı, Göksel yüzüne şaşkın bir bakışla ilerliyor. Liang, kararsız, bulanık atmosferin altını çizen ıslak mürekkep yıkamalarının yoğun kullanımı ile sarhoş Ölümsüz’ün bulanık durumunu vurgular. “Madman Liang” olmasaydı kim böyle bir Ölümsüz’ü tasvir edebilirdi?


Leave A Reply