Libido Nedir

0

Libido nedir? Libido ne anlama gelir? Libido kavramını kim bulmuştur? Kısaca libido hakkında genel bilgi vermeye yarayan yazımız

libidoRuhbilimde(Psikoloji bilimi) cinsiyet içgüdüsü ile ya da yaşama çabası ile ilgili her türlü istek ve enerjiye (erke) “libido” denir. Kısaca tanımlamak gerekir ise cinsel zevk alma dürtüsü denilebilir. Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud, “Libido”‘yu miktarı her zaman değişen belli bir anda ölçülmesi mümkün olmayan cinsiyet içgüdüsü enerjisi (erke) olarak tanımlamıştır. Analitik psikolojinin kurucusu Jung ise bu kavramı bir insandaki her türlü içgüdü erkeklerini içine alacak şekilde genişleterek kullanmıştır.

“Libido” geniş anlamda aşk ile bağlantısı olan bütün ilişkileri kaplar. “Libido”‘nun kökünü amacı cinsel birleşme olan cinsel sevgi teşkil eder. Bununla beraber kendi kendini sevme, ana-babaya, çocuklara karşı duyulan sevgi, dostluk, somut nesnelere karşı duyulan bağlılık, soyut fikirlere gösterilen düşkünlük de “Libido” kavramının içinde yer alır.

Cinsiyet teriminin Freud tarafından “Libido” ve sevgi kavramları ile bir tutularak genişletilmesi, yukarıda anlatılan açıdan ele alınması cinsel hayatın daha iyi anlaşılmasına yol açmıştır.

Freud‘a göre “Libido” genel olarak zevk almaya yönelmiş bir fonksiyonu dile getirmek için kullanılan bir terimdir. Neslin devamı bu fonksiyon içinde ikinci dereceden bir yer almaktadır.

Libido insanın yaşamının her evresinde her safhasında bulunur. Çocukluk dönemlerinde libido sayesinde çocuk sanatsal ya da teknik ve bilimsel çalışma ya da yaratıclık isteği olarak şekillenir daha doğrusu bu etkinliklere kaynak olur.

Libodunun azalması ise tamamen hormonal bir olaydır. Psikolojik sebepleri (aşırı yorgunluk, depresyon, yoğun stres) olabileceği gibi ilerleyen yaş sebebi ile ya da farklı bir hastalık sebebi (ameliyat gibi) ile olabilir. Hormon yetersizliği sebebi ile düşen libidonun yükseltilebilmesi için hormon tedavisi uygulanmaktadır.


Leave A Reply