Liechtenstein Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Orta Avrupa’da yer alan ve dünyanın en küçük ülkelerinden birisi durumunda olan Liechtenstein ülkesi ile ilgili olarak kısa ve genel bilgiler.

Liechtenstein BayrağıLIECHTENSTEIN, Orta Avrupa’da pek küçük bir devlettir. Nüfus bakımından dünya devletleri arasında 128.’dir. Doğu ve güneyinde İsviçre, batı ve kuzeyinde Avusturya vardır.

Yüzölçümü: 159 \displaystyle k{{m}^{2}}
Nüfusu: 38.000
Başkenti: Vaduz

Liechtenstein, Alp Dağları’nın geçtiği bölgededir. Ren nehri, doğuda İsviçre ile sınırı çizer. Bunun kolu olan Inn de kuzeyde ülkeyi Avusturya’dan ayırır. Yağışlar boldur. Yılda 1,5 m. yi bulur. Yıllık ısı ortalaması 12,5° dir. Yüksek dağ iklimi hüküm sürer. Tipik bitki örtüsü Alp bitkileridir. Halk küçük çapta hayvancılık yapar. Meyva bahçeleri vardır. Turizm ve pul, devletin en önemli gelir kaynaklarıdır.

Liechtenstein nüfusunun hepsi Alman’dır. \displaystyle k{{m}^{2}} ye 106 kişi düşer. Başkent Vaduz, ülkenin ortasında 4.000 nüfuslu bir kasabacıktır. Ülkede 20 km. demiryolu bulunmaktadır.

Dünyada Liechtenstein’dan sonra yüzölçümü bakımından daha küçük devlet olarak San Marino, Monako, Vatikan vardır, nüfus bakımından ise Leichtenstein’den sonra San Marino, Andorra, Vatikan gelir.

Advertisement

Liechtenstein bîr prensliktir. Prensin mensup bulunduğu hanedan, Avrupa’nın en eski, ünlü hanedanlarındandır. Bu aile, yıllarca Avusturya (Almanya) hizmetinde bulunmuş, Türkler’e karşı Alman başkomutanlığı yapmış, Avrupa’nın ünlü hanedanları ile akrabalık kurmuştur. Türk akıncıları birkaç kere bu ülkeye girmişler, Vaduz’u almışlardır.


Leave A Reply