Liken Planus Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Liken Planus nedir, nasıl bir hastalıktır? Liken Planus hastalığı belirtileri, tedavi yöntemleri, diğer döküntülerden ayırt etme hakkında bilgi.

Liken Planus

Liken Planus

Liken planus nedir?

Liken planus, ciltte ve mukoza zarlarında iltihaplanmaya bağlı kronik nükseden bir döküntüdür. Döküntü, küçük, düz tepeli, çok taraflı (çokgen) kabarcıklarla karakterize olup, deride kaba, pullu döküntüler halinde gelişebilir. Ayrıca, ağızda veya vajinada döküntü olabilir.

Liken planus nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

Liken planusun nedeni bilinmiyor. Liken planus hastalarının karaciğerde hepatit C virüsü enfeksiyonu taşıma ihtimalinin daha yüksek gibi görülmektedir. Ancak bu tür durumlarda liken planusun nedeninin bu virüs olup olmadığı belli değildir.

Arsenik, bizmut veya altın içeren bazı ilaçlar, liken planus ile aynı görünen bir belirtiler meydana getirebilir. Renkli fotoğrafların geliştirilmesinde kullanılan bazı kimyasallara maruz kalma da benzer bir döküntü üretebilir. Likenoid ilaç döküntülerini klasik liken planusdan ayırt etmek için bir patolog tarafından yapılan doku muayenesi (biyopsi) gereklidir. Tabii ki, sebep olan ilacı durdurmak, sorunun çözülmesi ile bağlantılıdır.

Liken planusun döküntüsü ile diğer yaygın döküntüler arasındaki fark nedir?

Liken planus; egzama, sedef hastalığı, ve diğer yaygın döküntülerden daha küçük tümsekler, çok köşeli, tepesinde düz, parlak, gri, mor renkli oluşlarıyla ayırt edilebilir. Genellikle el bileği, dirsek ve ayak bileklerinde ortaya çıkar, ve yakın muayenede ince beyaz çizgiler gözlemlenir. Oral liken planus, dudaklar veya yanaklar gibi dokularda oluşur. Bu beyaz zar gibi çizgilerin tespit edilmesi kolaydır.

Advertisement

Liken planus belirtileri ve bulguları nelerdir?

Liken planus şiddetine bağlı olarak, değişen yoğunlukta kaşıntı yapar.

Liken planusun başlangıcı ani veya kademeli olabilir. İlk belirti haftalarca ya da aylarca sürebilir ve yıllarca tekrar etmeyebilir. İlk başlarda kabarıklıklar 2 mm-4 mm çapında, açısal kenarlı ve mor renklidir. Lezyonlar devam ettiği için, etkilenen ciltte aşırı bir pigment (hiperpigmentasyon) gelişebilir.

Liken planus neye benziyor?

Liken planusun görünümü, ağızda veya vajinada (mukoz membranlar) görülüp görülmediğine bağlıdır.

Deri tutulumu:

Liken planus ile cilt tutulumu üstü düz, lila veya menekşe ila kahverengi lekelerden oluşur ve bunlar deride birkaç milimetre çapındadır. Bu lekeler iç bilekler, ön kollar, ayak bacaklarının hemen üstündeki alt bacaklar ve sırtın alt kısmı üzerinde bulunur.

Bu hastalığın bir çeşidine de hipertrofik liken planus denir. Bu durum, kalın, kırmızımsı-kahverengi lezyonlar oluşturur. Bu lekeler damarlarda olma eğilimindedir, ancak vücudun herhangi bir yerinde de olabilir. Bu, liken planusun çok kaşıntılı bir varyasyonudur.

Atrofik liken planus tipik liken planusa benzeyen hafif depresyonlu lezyonlar üretir.

Advertisement

Mukoza zarları:

Ağız ve cinsel organlarda mukus membranlarının liken planusları yaygındır. Yanaklarda veya vajinanın içinde beyaz, dantelli bir döküntü gibi belirtilere neden olabilir. Oral döküntü genellikle cilt tutulumundan önce görülür. Hem oral hem de vajinal dokular bir tıp uzmanı tarafından izlenmelidir.

Liken Planus

Liken planus nasıl teşhis edilir?

Genellikle liken planus tanı koymak oldukça basittir. Doktorlar, tipik durumlarda döküntülere bakarak tanıyı yapabilirler. Gerekli olması halinde, teşhisi doğrulamak için bir cilt biyopsisi yapılabilir, çünkü mikroskop altında liken planus görünüş açısından belirgindir.

Liken planusa benzeyen birçok likenoid kabarcık olduğu için biyopsi onayı sıklıkla gereklidir.

Liken planus için ev ilaçları var mı?

Yararlarının azlığına dair çok az kanıt olsa da, yeşil çay, liken planus için bir tedavi olarak önerilmiştir. Muhtemelen güvenli bir yaklaşım olacaktır.

Liken planus tedavisi nedir?

Çoğu liken planus nispeten hafiftir. Bu durum için üzerinde mutabık kalınan bir tedavi yoktur.

Döküntünün kaşıntısı veya görünümü nahoş ise kortikosteroid kremler ve önleyici merhemler verilecektir. Lokalize, kaşıntılı, kalın lezyonlarda, kortikosteroidlerin doğrudan döküntünün içine enjekte edilmesi yararlı olabilir. Antihistaminikler kaşıntıyı köreltebilir. Bu etki kısmen antihistaminlerin yatıştırıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Oral lezyonlar için, özel oral steroidler mevcuttur.

Daha ciddi liken planusta doktorlar, oral vajinal ilaçlar veya ultraviyole ışıklı tedavi önerebilir. Ağız yoluyla verilen ilaçlar, bir miktar oral kortikosteroid içerebilir. Ara sıra, diğer immünosupressif ajanlar kullanılabilir. Ancak, ilaç kesildikten sonra kaşıntı tekrar dönebilir. Her sabah bir düşük doz oral kortikosteroid reçete edilebilir. Ağızda ağrılı lezyonlar için, yemeklerden önce bir ağrı kesici (örneğin lidokain) içeren özel ağız yıkama maddeleri biraz rahatlama sağlayabilir. Liken planusun nedeni olduğundan şüphelenilen herhangi bir ilaç veya kimyasal ilaç kesilmelidir.

Liken planusunu önlemek mümkün müdür?

Liken planusun nedeni bilinmediğinden, bunu önlemek için güvenilir seçenekler yoktur.


Leave A Reply