Limni Adası Nerededir?

0

Ege Denizinde yer alan ve Yunanistan’a ait olan bir ada olan limni (Limnos) Adası ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Limni Adası
Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda, Asya kıtasının en fazla batıya uzandığı kara parçası olan bir adadır. Yunanistan’a aittir.

Advertisement

Yüzölçümü: 470 \displaystyle k{{m}^{2}}

Nüfusu: 42.000

Başkenti: Mondros (Mudros)

Limni adası, Türkiye’ye ait İmroz’la Bozcaada arasında, Çanakkale Boğazı’nın karşısındadır. Kuzeyinde Samothraki (Semendirek), güneyinde Hagiostrati adaları vardır. Ocak ayının ısı ortalaması 6°, temmuzdaki 26° dir. Akdeniz iklimi hüküm sürer. Halk daha çok zeytincilikle, balıkçılıkla geçinir.

Advertisement

Ada, Yunanistan’ın «Asya Adaları» eyaletinin Kuzey (Midilli) vilâyetine bağlı bir ilçedir. \displaystyle k{{m}^{2}}! ye 90 kişi düşer. Ahali Ortodoks Rum’dur. Ada, önce 1913’te, kesin olarak da 1924’te Türkiye’den Yunanistan’a geçmiştir.

Eskiden bir Ceneviz prensliği olan Limni Adası, 1455’te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’na Türkiye ile Müttefikler arasında son veren mütareke, bu adanın Mondros (Mudros) limanında imza edilmiştir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply