Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Çoğaltmanın ve Yetiştirmenin Püf Noktaları

0
Advertisement

Limon ağacı nasıl yetiştirilir? Nasıl çoğaltılır, ne zaman ve hangi ortama ekilir? Limon ağacı yetiştirmenin püf noktaları

Limon (Citrus limon) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Limon ağacı yetiştirmek o kadar da zor değil. Temel ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece, limon yetiştirmek çok faydalı bir deneyim olabilir.

limon ağacı

Kaynak: pixabay.com

Açık Havada Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Limonlar soğuğa diğer tüm narenciye ağaçlarından daha duyarlıdır. Bu soğuğa duyarlılık nedeniyle evin güney tarafına yakın bir yerde limon ağaçları dikilmelidir. Limon ağaçlarının dondan korunmaya ihtiyacı vardır. Onları evin yakınında büyütmek bu konuda yardımcı olacaktır. Limon ağaçları ayrıca yeterli büyüme için tam güneş ışığına ihtiyaç duyar. Limon ağaçları, fakir toprak dahil bir dizi toprağı tolere edebilirken, çoğu, iyi drene edilmiş, hafif asitli toprağı tercih eder. Limon ağaçları yerden biraz daha yükseğe kurulmalıdır. Bu nedenle, kök topunun uzunluğundan biraz daha sığ bir çukur kazın. Ağacı deliğe yerleştirin ve bastırarak sıkıştırın ve toprağa yerleştirin. Yeterince sulayın ve nemin korunmasına yardımcı olmak için biraz malç ekleyin. Limon ağaçları haftada bir derin sulama gerektirir. Gerekirse şekillerini ve boylarını korumak için budama yapılabilir.

İç Mekanda Limon Ağacı Yetiştirme

Limon, mükemmel ev bitkisi olabilir ve yeterli drenaj ve büyüme için yer sağladığı sürece bir saksıda rahatça olacaktır. İç mekanda büyüyen bir limon ağacı için yaklaşık 3 ila 5 fit (1-1,5 metre) yükseklik beklenebilir. Ayrıca iyi drene olan, hafif asitli toprağı tercih ederler. Toprağı eşit şekilde nemli tutun ve gerektiği kadar gübreleyin. Limon ağaçları, gün boyunca yaklaşık 70 F (21 C) ve gece 55 F (13 C) olan normal bir sıcaklık aralığında gelişir. Sıcaklıklar 13 C’nin altına düştüğünde genellikle uyku moduna gireceklerini unutmayın.

Limon ağaçları çok fazla ışığa ihtiyaç duyar; bu nedenle, kış aylarında floresan büyüme ışıkları ile desteklenmeleri gerekebilir. Limon ağaçları, meyve verme şanslarını artırmak için de tavsiye edilen sıcak dönemlerde dışarıya yerleştirilebilir. İç mekanda bir limon ağacı yetiştirdiğinizde, arılar ve diğer böcekler onları dölleyemezler. Bu nedenle, elle tozlaşma yapmadığınız sürece, yaz aylarında dışarıda bırakmalısınız.

limon ağacı

Kaynak: pixabay.com

Limon Ağacı Yetiştiriciliği İçin Çoğaltma

Pek çok limon ağacı, doğrudan fidanlıktan satın alınarak, saksılarda yetiştirilir. Bununla birlikte, çelikleme ve tohum yoluyla çoğaltılabilirler. Çeşitlilik genellikle kullanılan en iyi yöntemi belirler; yine de, farklı insanlar farklı yöntemler kullanarak farklı sonuçlar görürler. Bu nedenle, size en uygun yöntemi bulmak en iyisidir. Çoğunluk, büyük kesimleri (çelikleme) köklendirerek limonları çoğaltmayı daha kolay buluyor. Tohumla da üretme mümkün olsa da genellikle yavaştır. Tohumlardan büyütmeyi seçtiyseniz, bir veya iki hafta kurumalarına izin verin. Kuruduktan sonra, tohumları iyi saksı toprağına yaklaşık 2,5 santim derinliğinde ekin ve şeffaf plastik sargı ile örtün. Saksıyı güneşli bir yere koyun ve dışarıya veya başka bir saksıya nakletmeden önce 15 ila 30 santime ulaşmasını bekleyin.

Advertisement

Leave A Reply