Limon Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yararları ve Yan Etkileri

0

Limon otu ne için ve nasıl kullanılır? Limon otunun faydaları, kullanım şekli, yan etkileri ve riskleri nelerdir? Limon otu kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Limon otu (Melissa officinalis), nane ile aynı aileden gelen limon kokulu bir bitkidir. Bitki Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’ya özgüdür, ancak dünya çapında yetiştirilmektedir.

Limon otu geleneksel olarak ruh halini ve bilişsel işlevi iyileştirmek için kullanılmıştır, ancak potansiyel faydalar bu kadarla kalmaz. Bu bitkinin olası iyileştirici güçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

limon otu çayı

1. Stresi azaltmak yardımcı olabilir

Limon otunun stres belirtilerini yatıştırdığı, rahatlamanıza ve ruh halini düzeltmeye yardımcı olduğu bilinir.

Limon otu almanın laboratuvar kaynaklı psikolojik stresin olumsuz ruh hali etkilerini hafiflettiği bulunmuştur. Limon otu alan katılımcılar, artan bir sakinlik duygusu ve azalmış uyanıklık hissi bildirdiler.

Nasıl kullanılır: Günde iki kez kapsül formunda 300 miligram (mg) limon otu alın. Akut stres ataklarında 600 mg’lık tek bir doz alabilirsiniz.

2. Kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir

Limon otu, sinirlilik ve uyarılabilirlik gibi anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir.

2014 yılında yayınlanan araştırmalar, limon otu içeren gıdaların ruh halini ve bilişsel etkilerini incelemiştir. Ek, doğal veya yapay tatlandırıcılar ile birlikte bir içeceğe ve yoğurt içine karıştırıldı. Her iki gruptaki katılımcılar, azalmış anksiyete seviyeleri de dahil olmak üzere ruh halinin çeşitli yönleri üzerinde olumlu etkiler bildirdiler.

Bu umut verici olsa da, etkinliğini gerçekten belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Bilişsel işlevi artırabilir

Aynı 2014 araştırması aynı zamanda limon otunun bilişsel işlevi iyileştirmedeki etkilerine de baktı.

Katılımcılardan hafıza, matematik ve konsantrasyon içeren bilişsel görevler yapmaları istendi. Bilgisayarlı bu görevlerin sonuçları, limon otu yiyen katılımcıların yapmayanlardan daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.

Bu katılımcılar uyanıklık ve performans seviyelerinde bir artış yaşamış olsalar da, yorgunluğun zaman içinde ortaya çıkması hala mümkündür. Limon otunu yiyecekle birleştirmek, etkinliği üzerinde etkisi olabilecek emilim oranını da etkiler. Ek araştırmalar gereklidir.

4. Uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir

Limon otunu kediotu ile birleştirmek, huzursuzluğu ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir 2006 araştırmasındaki araştırmacılar, kombine bir doz alan çocukların semptomlarda yüzde 70 ila 80 iyileşme yaşadığını bulmuşlardır. Hem araştırmacılar hem de ebeveynler limon otunu iyi veya çok iyi bir tedavi olarak gördüler. Yine de, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Yatmadan önce kediotu ve limon otu ile demlenmiş bir fincan çay için.

limon otu

5. Uçuğu tedavi etmeye yardımcı olabilir

Uçuğun ilk belirtisinde topikal olarak limon otu uygulayabilirsiniz.

1999 yılında yapılan bir çalışmaya katılanlar, etkilenen bölgeye beş gün boyunca günde dört kez limon otu veya plasebo kremi uyguladılar. Araştırmacılar, limon otu kremini kullanan katılımcıların daha az semptom yaşadıklarını ve yapmayanlara göre daha hızlı iyileştiğini keşfettiler.

Araştırmacılar ayrıca limon otu kreminin kullanılmasının uçuk salgınları arasındaki aralıkların uzamasına yardımcı olabileceğini önerdiler. Bu bulguları genişletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Etkilenen bölgeye günde birkaç kez limon otu kremi uygulayın. Uçuğa uygulamadan önce önkolunuzun içi ile kremi alerji testi yaptığınızdan emin olun. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihap hissetmezseniz, kullanımı güvenli olmalıdır.

6. Hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir

Sık sık karın ağrısı ve rahatsızlığı yaşarsanız, limon otunun sindiriminiz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Limon otu içeren soğuk tatlıların fonksiyonel dispepsi üzerindeki etkileri değerlendirildi. Katılımcılar bir yemekten sonra otlu veya otsuz bir sorbe yedi. Her iki tatlı türü de semptomları ve yoğunluklarını azaltmasına rağmen, limon otu içeren tatlı bu etkiyi yoğunlaştırdı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Bir kase dondurma veya smoothie’ye 1 çay kaşığı limon otu tozu ekleyin ve tadını çıkarın.

7. Bulantı tedavisinde yardımcı olabilir

Sindirim sisteminiz üzerindeki potansiyel etkisi göz önüne alındığında, limon otu bulantı hislerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Limon otu üzerine yapılan çeşitli çalışmaların sonuçlarını değerlendiren 2005 tarihli bir derleme, bitkinin bunun gibi gastrointestinal semptomların tedavisinde yararlı olduğunu buldu. Bu umut verici bir gelişme olmasına rağmen, çalışma sınırlamalarını tanımak önemlidir.

Çalışmaların çoğu, diğer bitkilerle birlikte kullanılan limon otunu inceledi. Yalnız kullanıldığında limon otunun etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Bulantı ilk belirtisinde bir fincan limon otu çayı için.

limon otu çayı

8. Adet kramplarını en aza indirmek yardımcı olabilir

Ayrıca, limon otunun menstrüel krampları ve adet öncesi sendromunu hafifletmek için kullanılabileceğini gösteren araştırmalar da vardır.

2015’te yapılan bir araştırma, 100 lise çağındaki kızda krampların yoğunluğunu azaltmada limon otunun etkisini araştırdı. Kızlar ardışık üç adet adet döngüsü için bir limon otu özü veya bir plasebo aldı. Adet öncesi semptomlarının yoğunluğu, denemeden önce ve bir, iki ve üç ay sonra analiz edildi. Limon otunu alan grup semptomlarda önemli bir azalma olduğunu bildirdi. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

9. Baş ağrısınıı hafifletmeye yardımcı olabilir

Limon otu, özellikle stresin bir sonucu olarak ortaya çıkarsa, baş ağrılarının tedavisinde de yararlı olabilir. Rahatlatıcı özellikleri gevşemenize, gerginliği serbest bırakmanıza ve kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır: Tekrarlayan baş ağrıları yaşarsanız, günde üç kez 300 ila 600 mg limon otu almanın faydalı olduğunu görebilirsiniz. Bu, bir baş ağrısı gelişmeden önce bitkinin sisteminize girmesini sağlar. Bir baş ağrısının geliştiğini düşünüyorsanız daha yüksek bir doz alabilirsiniz.

10. Diş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir

Limon otunun ağrı giderici özellikleri, diş ağrısının giderilmesi için ideal bir seçim olabilir. Rahatlatıcı özelliklerine ek olarak, bu ev ilacının vücuttaki iltihabı hedeflediği düşünülmektedir. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Etkilenen bölgeye gerektiği gibi limon otu yağı uygulamak için pamuklu bir bez kullanın. Jojoba gibi bir taşıyıcı yağla önceden seyreltilmiş bir yağ seçtiğinizden emin olun. Saf limon otu yağı satın alırsanız, seyreltmelisiniz. Uçucu yağlar, bir taşıyıcı yağda seyreltilmedikçe doğrudan cilde uygulanmamalıdır.

Yan etkiler ve riskler

Limon otu, aşağıdaki yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir:

 • baş ağrısı
 • ağrılı idrara çıkma
 • artan vücut ısısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • karın ağrısı
 • baş dönmesi
 • hırıltı
 • cilt tahrişi
 • alerjik reaksiyon

Yiyeceklerin yanında limon otu alarak mide rahatsızlığı gibi yan etkileri en aza indirebilirsiniz. Ayrıca günde 2 gramdan daha az limon otu tüketerek yan etki riskinizi azaltabilirsiniz.

Limon otu sadece kısa bir süre kullanılmalıdır. Genel bir kural, her üç haftalık kullanımdan sonra bir hafta ara vermektir. Ara vermeden dört aydan uzun süre limon otu almamalısınız.

Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız:

 • glokom ilaçları
 • tiroid ilaçları
 • barbitüratlar
 • sedatifler
 • serotonini etkileyen ilaçlar

Aşağıdaki durumlarda kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız:

 • Hamileyseniz
 • emziriyorsanız
 • 12 yaşın altındaki bir bebeğe veya çocuğa limon otu uygulamak istiyorsunuz
 • planlı bir ameliyatınız varsa

Özetle

Limon otu, şu anda takip ettiğiniz herhangi bir doktor onaylı tedavi planının yerini alamaz, ancak etkili bir tamamlayıcı tedavi olabilir. Özel durumunuz ve potansiyel faydalar ve riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

Kendi limon otunuzu yetiştiriyorsanız veya çay için kurutulmuş yapraklar kullanıyorsanız, çok az risk vardır. Ancak kapsül, toz veya ticari olarak hazırlanmış diğer takviyeleri veya bitkileri alıyorsanız, güvenilir bir şirket seçin.

Limon otu kullanmaya başlarsanız, deneyiminiz hakkında bir günlük tutmanın yararlı olduğunu görebilirsiniz. Fark ettiğiniz gelişmeleri veya yan etkileri not etmelisiniz. Limon otunu ne kadar sürdüğünüzü, alınan miktarı ve nasıl yediğinizi takip etmek de yararlı olabilir.


Leave A Reply