Limonlu Soğuk Sufle Tarifi

0

Sufleyi bu sefer soğuk ve limonlu deneyin. Limonlu soğuk sufle için gereken malzemeler ve tarifi.

Limonlu Soğuk Sufle Tarifi

Advertisement

Limonlu Soğuk Sufle Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
Yaprak jelatin 15 gram (3 adet)
Limon 2 adet orta boy
Yumurta sarısı 3 adet
Tozşeker 150 gram (6/9 bardak)
Krema 125 ml (1/2 bardak)
Yumurtaakı 3 adet
Badem 1 çorba kaşığı
Krem şanti 80 ml (1/3 bardak)
İç antepfıstığı 1 çorba kaşığı

Yapılışı:

Sufle kabının içine, 5 santimlik bir kısmı kabın kenarından taşacak biçimde, 15 santim eninde bir yağlı kağıt serin. Jelatini soğuk suda ıslatın. Limonlardan birinin suyunu sıkıp, küçük bir kapta ısıtın. Islatılmış jelatini ilave edip, karıştırın.

Yumurta sarılarını 125 gram (3/5 bardak) şeker ve kalan limonun suyu ile birlikte bir tencereye koyun. Bunu, yarıya kadar sıcak su doldurulmuş daha büyük bir tencerenin içine yerleştirin. Tencereyi hafif ateşe oturtun. Karışım katılaşıp beyazlaşıncaya kadar, bir yumurta teliyle iyice çırpın.

Advertisement

Tencereyi ateşten alın. Küçük tencereyi büyüğünün içinden çıkartın. Jelatini ilave edin. Soğumaya yüz tutuncaya kadar zaman zaman çırpın.

Bir başka kapta kremayı hafifçe çırpın. Yine bir başka kapta yumurta aklarını, neredeyse köpük köpük oluncaya kadar çırpın. Kalan şekeri ilave edin. Yeniden iyice köpürünceye kadar çırpın. Çırpılmış kremayı önce yumurta sarılarının bulunduğu karışıma ilave edin. Daha sonra buna çırpılmış yumurta aklarını ilave edin.

Son karışımı sufle kabına (ya da birer kişilik sufle kaplarına) dökün. Kabı (ya da kapları) buzdolabına kaldırın. Sufleler sertleşmeye başlayınca kap (ya da kapları) buzdolabından alın. Kağıdı çıkartıp, atın. Üzerini badem ve antepfıstığı ile süsleyip, servis yapın.


Leave A Reply