Lincoln Anıtı, Washington D.C.’deki Ulusal Anıtın İlginç Özellikleri

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinin başkenti olan Washington D.C. de yer alan Lincoln Anıtı özellikleri, hakkında bilgiler, resimleri.

Lincoln Anıtı

Washington, DC’nin Ulusal Alışveriş Merkezi’nin batı ucunda gururla oturan Lincoln Anıtı, en sevilen Amerikan anıtlarından biridir: Her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. İşte bu anıtla ilgili ilgi çekici gerçekler:

Lincoln Anıtı

  • Lincoln Anıtı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln’ü onurlandırmak için inşa edilmiş bir Amerikan ulusal anıtıdır.
  • Anıt, Washington’daki Ulusal Alışveriş Merkezi’nin batı ucunda yer almaktadır.
  • Lincoln Anıtı, Henry Bacon tarafından tasarlanmıştır.
  • Lincoln Anıtı yapımı, 1914-1922 arasında gerçekleşti.
  • Bina bir Yunan Dor tapınağı şeklindedir ve geniş bir oturma yeri olan Abraham Lincoln’ü içermektedir.
  • Anıt, 57.8 x 36.1 metre (189.7 x 118.5 fit) ve 30 metre (99 feet) yüksekliğindedir.

Lincoln Heykeli

Lincoln’un anıtı 36 sütuna sahiptir. Sütunlar 13 metre (44 fit) yüksekliğinde ve taban çapı 2.3 metre (7.5 feet) dir.

Daniel Chester French, Piccirilli Brothers olarak bilinen bir Toskana mermeri ailesinin ürettiği Amerika’nın 16. Cumhurbaşkanı heykelini tasarladı.

Advertisement

Heykel, 28 blok beyaz Gürcistan mermerinden oluşuyor ve 3.4 metreye (11 fit) üzerine 5.8 metreye (19 fit) oturan figür de dahil olmak üzere zeminden 9.1 metre (30 fit) yükseklikte. Heykel 159 ton (175 ABD tonu) ağırlığındadır.

Lincoln Anıtı

Lincoln heykelinin hemen arkasında, duvara oyulmuş olan Royal Cortissoz’un sözlerini okuyabilirsiniz: “IN THIS TEMPLE AS IN THE HEARTS OF THE PEOPLE FOR WHOM HE SAVED THE UNION THE MEMORY OF ABRAHAM LINCOLN IS ENSHRINED FOREVER”.

Lincoln Anıtı’nın arkasındaki yazıya ek olarak, en ünlü konuşmalarından iki tanesi Lincoln Anıtı’nın kuzey ve güney duvarlarına yazılmıştır.

Lincoln Anıtı

Lincoln Anıt Yazıtlarının her birinin üstünde, Lincoln’ün yaşamında belirgin olan ilkeleri grafiksel olarak resmeden Jules Guerin’in boyadığı 18,3 x 3,7 metrelik (60 x 12 metrelik) bir duvar resmi bulunmaktadır. Güney duvarında, duvar resmi, Özgürlük, Ölümsüzlük, Adalet ve Kanun tasvir edilirken, kuzey duvarı Birlik, Kardeşlik ve Yardım Kuruluşunu resmetmektedir.

Advertisement

Lincoln Anıtı

Anıtın tavanı, zeminden 18 metre (60 fit) yükseklikte, defne ve meşe yaprakları ile süslenmiş bronz kirişlerden oluşuyor.

Dış Colorado beyaz mermer, iç duvarlar ve sütunlar Indiana kireçtaşı, heykel Georgia beyaz mermer, oda zemin Tennessee pembe mermer ve tavanlar Alabama mermerdir.

Odadan plaza seviyesine 58 adım, odadan yansıtma havuzuna 87 adım vardır.

Lincoln Anıtı

Lincoln Heykeli

Lincoln Anıtı’nda bir “yazım hatası” var. Gettysburg Adresinin ve Lincoln’ün İkinci Açılış Adresinin tam metinleri elle oyulmuştu ve oymacı yanlışlıkla kuzey duvarındaki GELECEK (FUTURE) yerine EUTURE kelimesini yazmıştı. E’nin taban çizgisi dolduruldu, ancak onarım çıplak gözle anlaşılıyor.

Başlangıçta heykelin sadece 3 metre uzunluğunda olması amaçlanıyordu. Ancak, inşaat sırasında 5.8 metreye (19 feet) revize edildi.

Anıt, Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963’te, Washington’daki İşler ve Özgürlükler için Mart ayı sonunda düzenlenen miting sırasında yaptığı “Bir Rüyam Var” konuşması dahil birçok ünlü konuşmanın yapıldığı yer olmuştur.

Lincoln Heykeli

Anıt, önü Lincoln’ün portresini taşıyan ABD’nin beş dolarlık banknotunun arkasında da yer alıyor.

Lincoln Anıtı, en sevilen Amerikan anıtlarından biridir.

15 Ekim 1966’dan bu yana Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde listelenmiştir.

Advertisement

Lincoln Heykeli

  • 2007 yılında, Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından Amerika’nın Favori Mimarisi listesinde yedinci sırada yer aldı.
  • Anıt, yılda yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Günün 24 saati halka açıktır.

Lincoln Anıtı


Leave A Reply