Liposuction Nedir? Neden Yapılır? Liposuction Uygulanan Bölgeler Nelerdir?

0

Liposuction nedir? Liposuction neden ve nasıl yapılır? Liposuction Uygulanan Bölgeler Nelerdir? Liposuction hakkında bilinmesi gerekenler…

Obez - Şişmanlık

Liposuction nedir?

Bir estetik cerrahi yöntemi olan liposuction, yağ aldırma işleminin tıbbi adıdır. Türkçesi “liposakşın” olarak okunan bu işlemde, ameliyat olan hastanın vücudunda özellikle yağ toplanmış bölgelerinde cilt altına yapılan müdahalelerle vakumlama şekline yağların çekilerek vücuttan dışarıya çıkartılmasıdır.

Bu yağ dokuları cilt altından “kanül” denilen özel metal borular sayesinde vakumlanmaktadır. Yani liposuction bir nevi vakumla yağ aldırma ameliyatı olarak da adlandırılabilmektedir. Liposuction operasyonu, vücutta özellikle çok fazla yağ dokusu birikimi olan yerlere uygulanır. Bazı bireyler diyet yapmasına rağmen vücutlarındaki yağ oranını düzeltemezler hatta bazen aksine yağ oranları daha da çoğalarak önü alınamaz bir hale getir. Bu durum da vücut proporsiyonunda çirkin görüntüler oluşturur ve bireyler mümkün mertebe bu istenmeyen görüntüden kurtulmak için tabir-i caizse bıçak altına yatarlar.

Liposuction hakkında bilinen en büyük yanlış, kendisinin bir zayıflama operasyonu olduğudur.

Ancak liposuction bir zayıflama operasyonu değil, aksine bir vücut şeklini olması gereken kontür yapısına geri döndürme operasyonudur. Yani bu operasyonu geçirdiğinizde yağlarınız alındığı için doğal olarak daha zayıf gözükürsünüz ancak müdahaleyi yapan doktorlar müdahaleden önce bedeninize müdahaleden sonra olması gereken şekilleri çizerek buna göre yağ emme uygulaması yapmaktadırlar. Zaten liposuction kelimesinin kökü “suction” kelimesinin emme anlamından, “lipos” sözcüğünün de yağ anlamından birleştirilerek meydana getirilmiştir.

Operasyon tıbbi olarak özel tasarlanmış bir pompaya bağlı olarak geliştirilen kanüllerle (metal borularla) vücudun gerekli bölgelerine derinin alt kısmına sokularak gerçekleştirilir. Kanüllerin girebileceği kadar delikler açılıp ardından bölgelerdeki yağlar çekilmeye başlanır. Bu yağlar daha sonrasında kilo fazlalığı yüzünden orantısızlık oluşan bölgelere de kanalize edilebilmektedir. Tüm bu işlemlerdeki temel amaç, vücudun olması gerektiği gibi normal hatlara sahip olmasını sağlamaktır.

Liposuction ameliyatı yapılırken uygulanan bir kaç teknik mevcuttur. Bu teknikler klasik liposuction, lazer yardımcı liposuction ve ultrason yardımcı liposuction (UAL olarak da adlandırılmaktadır) olarak üç farklı gruba ayrılmaktadır. Konu hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nde son yıllarda yapılan araştırmalara göre liposuction hem erkeklerim hem kadınların estetik cerrahi adı altında yaptırdıkları müdahalelerde ilk sırada liposuction gelmektedir. Bunun en büyük sebebi günümüz koşullarında fast food tarzı beslenmenin, stres faktörünün ve hareketsizliğin hayatımızı ele geçirmiş olmasıdır.

liposuction

1980’li yıllardan itibaren iyice yayılmaya başlayan liposuction uygulaması, artık çok sıradan ve basit bir ameliyat biçimi olarak görüldüğü için o dönemlerden beri sık sık şişman bireylere müdahale aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak unutulmaması gereken tek nokta, liposuction’ın müdahalesi yaptırıldığında ilk önce estetik kaygılar değil sağlık faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. Ünlü isimlerin çok sık yaptırdıkları liposuction müdahaleleri sonrasında halkta bu operasyonla ilgili bir estetik kaygı operasyonu olma algısı oluşmuştur. Ayrıca çoğu ünlü isim gereksiz ve aşırı müdahaleden dolayı da tam bir “liposuction faciası”na dönüşmüştür.

Liposuction uygulanabilen bölgeler neresidir?

  • Kalça bölgesi
  • Uyluk bölgesi (dış tarafı ve iç tarafı)
  • Karın bölgesi
  • Bel bölgesi
  • Göğüs bölgesi
  • Üst kol bölgesi
  • Boyun bölgesi
  • Popo bölgesi
  • Bacakların diz altı bölgesi

Sağlık Uyarı


Leave A Reply