Litvanya Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Litvanya – Litvanya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

litvanya-bayragiLitvanya;
Yüzölçümü: 65.300 km2.
Başkenti; Vilnius.
Dil: Litvanya dili.
Din: Hıristiyan (% 80 Katolik, az sayıda Protestan ve Ortodoks).
Para birimi: 1 litas = 100 centas.
Başlıca kentleri: Kaunas, Klaipeda, Şiaulia, Panevezys.

Advertisement

Kuzeydoğu Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında devlettir. Kuzeyden Letonya doğu-güneydoğudan Beyaz Rusya, güneybatıdan Polonya ve Beyaz Rusya, batıdan Baltık Denizi ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri; Son derece alçak geniş düzlükler, çok sayıda irili ufaklı göl, bataklıklarla kaplı ülke topraklarının en yüksek noktası 305 m’dir, Güney kesiminin bir bölümü Neman; kuzeyi Venta ve Lielupe ırmaklarının yukarı çığırları tarafından akaçlanır. Her iki ırmak da, Baltık kıyısına yalnız 24 km uzaklıktadır. Ülkenin Baltık Denizi kıyısında tek önemli limanı Klaipeda’dır.

İklim; Öteki Baltık ülkeleri gibi Litvanya da Doğu Avrupa’nın kara iklimi ile Batı Avrupa’nın nemli okyanus iklimi arasında kalmıştır. Yaz-kış arasındaki sıcaklık farkları 20°C’yi geçmez. En soğuk ay olan ocak ortalaması -4,8°C, en sıcak ay olan temmuz ortalaması 17.2°C’tır, Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli havanın oluşturduğu yağışların ortalaması 630 mm’dir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ülke topraklarını oluşturan büyük düzlüklerdir. Daha çok otlaklar ve geniş tarım alanları kaplar. Orman varlığı da büyüktür, Doğal hayvan varlığının çoğunu 60’ı aşkın memeli türü oluşturur. Kuş türleri arasında ise balıkçıl, atmaca, leylek, karabatak sayılabilir. Tatlı ve tuzlu su balıkları da ekonomik değer taşır: Sombalığı, ringa, sazan, alabalık, yılanbalığı.

Advertisement

Ekonomisi;
Tarım ve Hayvancılık. Toplam yüzölçümün yandan çoğunu ekili alanlar, ormanlar ve çayırlar oluşturur, Tarım (şekerpancarı, patates, sebze, meyve keten) ve hayvancılık (büyükbaş hayvanlar, koyun, domuz, keçi, kümes hayvancılığı) önemlidir.

Endüstri, ikinci Dünya Savaşı sonrasında endüstri sektöründe hızlı bir gelişme sürecine girildi, Başta, gemi yapımı, ağır makine, yapı gereçleri olmak üzere çimento, şeker, kâğıt, dokuma, işlenmiş kereste, ayakkabı önde gelen endüstri etkinlikleridir.


Leave A Reply