Lizbon Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Portekiz’in başkenti ve Portekiz’in en büyük kenti olan lizbon ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız. Lizbon nerededir?

lizbon

Portekiz’in başkentidir. Atlas Okyanusu kıyılarında, denizden 10 km. kadar içeride. Lizbon limanı, dünyanın en iyi bir şekilde korunmuş doğal limanlarından biridir, çok eski çağlardan beri önemlidir. 1900’den beri de Avrupa – Amerika arasındaki hava seferleri bakımından başlıca hava alanlarından biri olarak önem kazanmıştır.

Şehir, tepelik bir yörede kurulmuş olduğundan. yolları inişli çıkışlıdır. Güneyinde, bu bölümde 14 km. kadar genişleyen Tajo nehri uzanır. Arkasını ise, sarp kayalıkların meydana getirdiği Cintra sıradağları örter. Bundan dolayı Lizbon, doğal güzellikleri, manzarası, limanının mükemmelliği bakımından, Avrupa’nın en güzel liman şehirlerinden olan İstanbul ve Napoli ile boy ölçüşebilecek durumda sayılır.

Lizbon’da, 400 bin ciltlik kitap koleksiyonunun, tarihî belgelerin saklandığı Portekiz Millî Kitaplığı, 1911’de kurulmuş olan Lizbon Üniversitesi, 1930’da kurulan Teknik Üniversite; özel sanat ve müzik okulları, askerî okullar gibi öğrenim müesseseleri vardır.

Advertisement

Bu şehirde gelişmiş başlıca endüstriler, dokuma, kimyevî madde, kâğıt, tütün, sabun, demir eşya, şeker, balık konserveciliği, altın, gümüş işleridir. Lizbon limanından ihraç edilen malların en önemlileri, şarap, balık, büyük baş hayvan, taze yemiştir.

Lizbon, çok eski çağlarda İberyalılar’ın yaşadığı bir yerdi. Sonra, sıra ile Fenikeliler’in, Kartacalılşr’ın, Romalılar’ın, Visigotlar’ın eline geçti. 716’da Araplar’ın idaresi altına girdi. 1147 yılına gelinceye kadar, Hıristiyanlar Lizbon’u ele geçirmek için üç kere Araplar’la çarpıştılar, en sonunda 1147’de aldılar.

Lizbon, birçok defa deprem felâketine uğramış bir şehirdir. Bunların en şiddetlisi 1755’te olmuş, Lizbon’un büyük bir kısmı, 10 dakika içinde yıkıntı halini almış, 40 bin kişi ölmüştür.

I. ve II. Dünya Savaşları sırasında Lizbon’a 200 binden çok yabancı sığınmış, birçok yabancı diplomat bu şehirde toplanmıştı, çünkü Portekiz her iki savaşta da tarafsız kalmış birkaç ülkeden biriydi.

Advertisement

Leave A Reply