Lohengrin (Opera) Hakkında Bilgi

0

Lohengrin Operası kim tarafından, ne zaman bestelenmiştir? Lohengrin efsanesi, operanın tarihçesi, karakterleri, konusu ve kısaca özeti.

Lohengrin

Advertisement

Lohengrin

Lohengrin; Ortaçağ’da Avrupa edebiyatına girmiş bir efsanenin Almanca’da aldığı addır. Ünlü Alman bestecisi Richard Wagner, 1850’de yazdığı bir opera ile Lohengrin efsanesine daha büyük bir ün kazandırmıştır.

Lohengrin efsanesi, çeşitli edebiyat eserlerinde değişik biçimlerde anlatılmışsa da, hemen hemen hepsinde ele alınan genel bir konusu vardır. Bu konu, çok eski bir peri masalı olan “Yedi Kuğu”ya dayanır:

Lohengrin adında bir şövalye, bir kuğunun çektiği sandalı ile gelerek, güzel bir kadını düşmanından kurtarır, onunla evlenir. Yalnız, adını, nereden geldiğini, kimin nesi olduğunu kadına söylemez, ona bunları merak etmemesini, kendisine bu konuda bir şey sormamasını tembih eder. Güzel kadın, Lohengrin’e söz verirse de, sonradan bu sözünü unutur. Böylece Lohengrin de, bir daha geri dönmemek üzere, onu bırakıp gider.

Lohengrin efsanesinin ilk defa nerede çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre, bu konudan ilk olarak, XII. yüzyıldaki Haçlı Seferlerini anlatan bir tarih kitabında söz edilmiştir.

Advertisement

Wagner‘in “Lohengrin” operası, birçok müzikçiler tarafından romantik operaların en büyüğü, en mükemmeli olarak kabul edilir.


Leave A Reply