Lokavt Nedir? Tarihçesi

0

Lokavt nedir, lokavt kararı ne zaman alınır? Lokavtın tarihçesi, hakkında bilgi.

Lokavt; İş verenlerin, işçileri yola getirmek, onlara bazı şartları kabul ettirebilmek üzere fabrika, ticarethane gibi iş yerlerini kapamak için işçilere karşı, kendi aralarında yaptıkları bir anlaşmadır. Lokavtın karşıtı olan harekete ise “grev” denir.

Advertisement

İş verenler, lokavt süresi boyunca işçileri çalıştırmadıkları gibi onlara gündeliklerini de vermezler. Lokavtlar, genel olarak, kararlaştırılan tarihte başlar, ancak iş verenlerle işçiler aralarında bir anlaşmaya varınca sona erer.

Lokavtlar, tarihte ilk olarak sendikacılığa karşı bir savaşma olmak üzere yapıldı. İlk lokavtların, bugünkülerden daha başka özellikleri vardı. Lokavtların ilk şekillerinde, iş verenler, sendikalara üye olan işçilere iş vermezler; belli bir iş yerinde çalışan işçiler, sendika kurdukları zaman o iş yerini kaparlar, ya da işçiler, işe girmeden önce kendilerine imzalattırılan, ileride sendika üyesi olmayacaklarını garanti eden anlaşmayı imza etmezlerse bu işçilere iş vermezlerdi. Daha sonra lokavtların özellikleri, sebepleri tamamıyla değişmiştir. XX. yüzyılın ilk yarısında ise lokavtların çok azalmış olduğu görülür. İstatistiklerde lokavtlar, grevlerle beraber genel olarak “iş anlaşmazlıkları” başlığı altında toplanmış, birlikte tesbit edilmiştir,


Leave A Reply