Lope de Vega Kimdir?

0
Advertisement

Lope de Vega kimdir? Lope de Vega hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri hakkında bilgi.

Lope de VegaLope de Vega; (1562-1635)

XVII, yüzyılın ünlü bir İspanyol şairi, piyes yazarıdır, İspanyol tiyatrosunun kurucusu olan Lope de Vega, Madrit’te doğdu Alcalá de Henares Üniversitesi’nde yüksek öğretim yaptı. Daha öğrenciyken sahne oyunları yazan şairin adı şehrin edebiyat çevrelerinde Lope de Vega geçmeye başlamıştı.

Tam ün kazanmaya başladığı sırada, macera hevesi onu, İspanyol donanmasının savaşlarına katılmaya zorladı Birkaç yıl donanma ile dolaştıktan sonra İspanya’ya dönüşünde Valencia’ya yerleşerek. Alba Dükü’nün hizmetine girdi Burada sayısız eser veren Vega, ikinci karısının ölümünden sonra hayata küserek, rahip oldu Ölümüne kadar dış dünya ile ilgisini kesti.

Lope de Vega’nın çok verimli bir kalemi vardır. 1800’e yakın komedi, trajedi, romantik ve tarihi dram ile, 400 kadar kısa dini tiyatro eseri yazdığı söylenir Lope de Vega bundan başka romanlar, birçok şiirler yazdı. İspanyol hayatının her yönüyle ilgilenen Vega, halk duyuş ve yaşayışını dile getiren bir yazar olarak, tanınır. Çağının yazarları üzerindeki etkisi de önemlidir.

Advertisement

Leave A Reply