Lopresor İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Lopresor ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lopresor yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lopresor neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Lopresor

Lopresor

Kullanımları

Metoprolol, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için başka ilaçlarla veya ilaçsız kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu ilaç aynı zamanda göğüs ağrısını (angina) tedavi etmek ve kalp krizi sonrası sağkalımı iyileştirmek için kullanılır.

Metoprolol, beta blokerler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Epinefrin gibi vücudunuzdaki bazı doğal kimyasalların kalp ve kan damarları üzerindeki etkisini engelleyerek çalışır. Bu etki kalp atış hızını, kan basıncını ve kalp üzerindeki zorlamayı azaltır.

Lopresor nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 1-3 kez, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi, bir yemekten sonra veya yemekten hemen sonra ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın. Doktorunuza danışmadan aniden bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden kesildiğinde durumunuz daha da kötüleşebilir.

Yüksek tansiyonun tedavisi için, bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Göğüs ağrısını, ikinci bir kalp krizini veya migren baş ağrısını önlemek için, bu ilacı reçete edildiği gibi düzenli olarak almak çok önemlidir. Bu ilaç, meydana geldiğinde göğüs ağrısını veya migreni tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Doktorunuzun yönlendirdiği gibi ani atakları hafifletmek için diğer ilaçları kullanın (örneğin, göğüs ağrısı için dilin altına yerleştirilen nitrogliserin tabletleri, migren için sumatriptan gibi “triptan” ilaçları). Detaylar için doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Durumunuz düzelmiyorsa veya kötüleşiyorsa doktorunuza söyleyin (örneğin, rutin kan basıncı okumalarınız yüksek kalırsa veya artarsa, göğüs ağrınız veya migren daha sık ortaya çıkarsa).

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, yorgunluk, ishal ve yavaş kalp atışı oluşabilir. Cinsel yeteneğin azaldığı nadiren bildirilmiştir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Bu ilaç, ellerinize ve ayaklarınıza giden kan akışını azaltarak soğuk hissetmelerine neden olabilir. Sigara içmek bu etkiyi kötüleştirebilir. Sıcak giyinin ve tütün kullanımından kaçının.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: çok yavaş kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, mavi parmaklar / ayak parmakları, nefes darlığı, yeni veya kötüleşen kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, ruh hali değişimleri, depresyon gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Metoprolol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer beta-blokerlere (atenolol, propranolol gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli kalp ritmi problemleri (yavaş kalp atışı, hasta sinüs sendromu, ikinci veya üçüncü derece atriyoventriküler blok), solunum problemleri (astım , kronik bronşit, amfizem), karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, epinefrin ile tedaviye ihtiyaç duyanlar dahil ciddi alerjik reaksiyonlar, kan dolaşımı sorunları (Raynaud hastalığı, periferik vasküler hastalık gibi), zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon gibi), belirli kas hastalığı (myastenia gravis).

Diyabetiniz varsa, bu ürün genellikle kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) hissedeceğiniz hızlı / vurucu kalp atışını maskeleyebilir. Baş dönmesi ve terleme gibi diğer düşük kan şekeri belirtileri bu ilaçtan etkilenmez. Bu ürün ayrıca kan şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırabilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: fingolimod.

Diğer ilaçlar, metoprololün vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da metoprololün çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında lümefantrin, propafenon, kinidin, SSRI antidepresanlar (fluoksetin, paroksetin gibi), St.John’s wort ve diğerleri bulunur.

Bazı ürünlerde kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply