Lord Alfred Tennyson’ın Şiirsel Yolculuğu ve Edebi Mirası: Viktorya Döneminin Sesi

0

Viktorya döneminin seçkin şairlerinden biri olan Lord Alfred Tennyson’ın şiirsel yolculuğunu ve kültürel etkisini keşfedin. Hayatını, eserlerini ve kalıcı edebi mirasını keşfedin.

Lord Alfred Tennyson

Alfred Tennyson; (1809-1892), Viktorya döneminin en etkili şairi olan İngiliz şair. 42 yıl boyunca şair ödülü sahibi olarak görev yaptı ve bu sıfatla Kraliçe’nin ve onun ahlaki ve entelektüel kaygılarına sanatsal ifade vermesini bekleyen tebaasının şiirsel sözcüsü oldu.

Hayat:

Tennyson, 6 Ağustos 1809’da Somersby, Lincolnshire’da 11 çocuğun üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Bir din adamı olan babası manik depresyon hastasıydı ve ailenin hayatı sıklıkla mutsuzdu. Ancak yaşlı Tennyson, çocuklarının eğitimini büyük ölçüde evde kişisel olarak üstlenebildi. Alfred erken yaşta şiir yazmaya başladı. İlk yayınlanan eserleri, kardeşleri Frederick ve Charles’ın şiirlerini de içeren, yanlış başlıklı İki Kardeşin Şiirleri’nde (1827) yayınlandı.

1827’de Tennyson, Cambridge’deki Trinity College’a kaydoldu. Orada en yakın arkadaşı olan Arthur Hal-lam ile tanıştı. Korkunç derecede utangaç olmasına rağmen Tennyson, Hallam tarafından üniversite topluluğuna girmeye teşvik edildi ve üyelerinin onun şiirlerini hararetle övdüğü “Havariler” adlı edebiyat kulübüne kabul edildi. 1829’da Tennyson, Timbuctoo adlı şiiriyle Şansölye Madalyası’nı kazandı ve ertesi yıl ilk cildi olan Şiirler, Esas Lirik’i yayınladı. 1831’de babası öldü ve o, Cambridge’den diploma almadan ayrılmak ve Somersby’deki evine dönmek zorunda kaldı.

Sonraki birkaç yıl Tennyson için zordu. 1833’te yayınlanan Şiirler adlı cildi olumsuz eleştiriler aldı. Aynı yıl Tennyson’ın kız kardeşi Emily ile nişanlı olan Hallam aniden öldü ve ölümü şair için sarsıcı bir darbe oldu. Tennyson yazmaya devam etmesine rağmen neredeyse 10 yıl boyunca yayına ara verdi. İlk şiirleri elden geçirdi ve yenilerini besteledi ve sonunda 1842’de iki ciltlik Şiirler’i yayımladı. Daha sonra Idylls of the King ve Ulysses’e dahil edilecek olan Morte d’Arthur’u da içeren bu koleksiyon, Tennyson’u şiirin baş şairi haline getirdi. onun nesli. Onun üstünlüğü 1850’de Hallam’ın anısına ithaf edilen In Memoriam’ın yayınlanmasıyla doğrulandı. Aynı yıl Tennyson şair ödülüne layık görüldü.

Tennyson, uzun yıllardır sevdiği Emily Sellwood ile 1850’de evlendi. 1836’da onunla tanışmış ve ona aşık olmuştu, ancak babası, Tennyson’ın mali güvensizliği nedeniyle o sırada bir eşleşmeyi yasaklamıştı. Çift, 1853’te Wight Adası’ndaki Freshwater’da bir ev olan Farringford’a yerleşti. Karısı ve iki oğlu Hallam ve Lionel ile orada geçirdiği yıllar, Tennyson’ın hayatının en mutlu yıllarıydı. Aile, Surrey’de kendileri için inşa edilen Aid-worth’a taşındıkları 1869 yılına kadar Tatlı Su’da kaldı.

Tennyson’un sonraki yılları olaysız geçti ama yaratıcılığı azalmadan devam etti. Bu yıllardaki en büyük eseri Kralın İdilleri (1859-1885) idi. 1860’lardan itibaren ciddi olarak şiirsel dramada şansını denemeye karar verdi, ancak oyunlarından hiçbiri başarılı olamadı. 1884’te, neredeyse evrensel olarak saygı duyulan ve hayranlık duyulan biri olarak, asil olmayı kabul etti ve Aldworth ve Farringford’lu Baron Tennyson oldu; yalnızca edebi ayrıcalık nedeniyle bu kadar yüksek bir rütbeye yükselen ilk İngiliz. Lord Tennyson, 6 Ekim 1892’de Aldworth’ta öldü ve Westminster Abbey’deki Şairler Köşesi’ne gömüldü.


Leave A Reply