Lorenzo Ghiberti Kimdir? Rönesans Heykeltıraşının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Lorenzo Ghiberti kimdir ve ne yapmıştır? Rönesans heykeltıraşı, Cennetin kapılarının yaratıcısı Lorenzo Ghiberti’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Lorenzo Ghiberti

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lorenzo Ghiberti

En önemli erken Rönesans heykeltıraşlarından biri olan Ghiberti, Floransa Vaftizhanesi’nin bronz kapılarının yaratıcısı olarak bilinir.

İtalya, Floransa’da bir kuyumcunun oğlu olan Lorenzo Ghiberti, erken Rönesans’ın en etkili sanatçılarından biri olacaktı. Dahi çocuk, ilk görevini 23 yaşında aldı. Ghiberti, Floransa vaftizhanesinin kapıları ve çok sayıda heykel de dahil olmak üzere çalışmalarının çoğunda görevliydi. Hümanizm öğrencisiydi ve felsefesinin çoğunu çalışmalarına dahil etti.

İlk yıllar

Lorenzo di Cione Ghiberti, 1378’de İtalya’nın Floransa yakınlarındaki Pelago’da doğdu (doğumunun kesin ayı ve günü bilinmiyor). Floransa’da saygın bir kuyumcu olan babası Bartoluccio Ghiberti tarafından iyi eğitilmişti. 1392’de “İpek ve Altın” Loncasına çırak olarak kabul edildi ve 1398’de lonca ustası kuyumculuk sınavını geçti. 1400’de Floransa’daki vebadan kaçmak için Rimini’ye gitti ve ressam olarak ileri eğitim aldı ve Carlo I Malatesta Kalesi’ndeki duvar fresklerinin tamamlanmasına yardımcı oldu.

Birinci Komisyon

1401’de Lorenzo Ghiberti, Floransa Vaftizhanesi için bir çift bronz kapı yapmak üzere Arte di Calimala (Kumaş İthalatçıları Birliği) tarafından desteklenen bir komisyon için çalışmaya başladı. Filippo Brunelleschi ve Jacopo della Quercia da dahil olmak üzere altı sanatçı daha başvurdu. Ghiberti, İbrahim’in İshak’ı kurban etmesinin bir bronz kabartmasının deneme parçasıyla komisyonu kazandı. Orijinal plan, iki kapının Eski Ahit’ten çeşitli sahneleri tasvir etmesiydi, ancak plan daha sonra Yeni Ahit’ten sahneleri içerecek şekilde değiştirildi. Ghiberti, vaftizhanenin ikinci kapı seti üzerinde çalışmak üzere görevlendirildi ve ilk set 14. yüzyılın başlarında sanatçı Andrea Pisano tarafından tamamlandı.

Ghiberti’nin eserinde, her kapıda İsa’nın, evangelistlerin ve kilise babalarının hayatından 14 dört yapraklı çerçeveli sahneler yer alıyor. Kapıları oluştururken Ghiberti, 15. yüzyılın başlarındaki Floransa’nın gotik tarzının doğrusal zarafetini yeni Rönesans tarzının ifade gücüne uyarladı. Sonuç, daha yüksek bir derinlik yanılsamasıydı. 1424’te tamamlanan ve kurulan kapılar o kadar çok övüldü ki, Arte de Calimala başka bir kapı seti üzerinde çalışması için Ghiberti’yi işe aldı.

Advertisement
Cennetin Kapıları

Cennetin Kapıları, Kaynak: commons.wikimedia.org

Diğer işler

Kapılar üzerinde çalıştığı 20 yıl boyunca Lorenzo Ghiberti, zamanını Floransa katedralinin vitray pencerelerinin tasarımlarını oluşturmaya adadı ve katedralin bina denetçilerine mimari danışman olarak hizmet etti.

1412’de Arte di Calimala ona başka bir görev verdi: koruyucu azizleri Vaftizci Yahya’nın, loncanın ortak binası Or San Michele’in (Orsanmichele olarak da bilinir) dışında, gerçek boyutundan daha büyük bir bronz heykeli yapmak. Cesur bir girişim olan Ghiberti, işi 1416’da bitirdi ve lonca için iki benzer büyük bronz heykel daha yapmak için hızla görevlendirildi. Tüm bu işleri tamamlamak için Ghiberti, birçok asistanla sorunsuz işleyen bir atölye işletti.

1417’de Ghiberti’ye Siena Katedrali’nin vaftiz töreni için iki bronz kabartma yapma görevi verildi; Bu projeyi tamamlaması 19 yılını aldı çünkü diğer işleriyle çok meşguldü.

Etkiler

Lorenzo Ghiberti, Floransa Vaftizhanesi için ilk kapı setini tamamladıktan sonra, resimsel alan oluşturmanın yeni yollarını ve onu işgal etmek için gerçekçi figürleri on yıl boyunca yoğun bir şekilde keşfetmeye başladı. Tarihçiler, Ghiberti’nin, Floransa sanatından ilham alan ve görsel sanatlar üzerine teorik incelemeler yazan genç bir hümanist bilgin olan Leon Battista Alberti ile karşılaştığına inanıyor. Ghiberti, perspektifin optik temeli hakkındaki Optik Kitabı 14. yüzyılda İtalyancaya çevrilen 11. yüzyıl Arap bilgesi Alhazen’den de etkilenmiştir.

En Büyük Eser: ‘Cennetin Kapıları’

Lorenzo Ghiberti, bu teknikleri vaftizhanenin en büyük eseri olarak kabul edilen bir sonraki bronz kapı setine dahil etti. Michelangelo tarafından “Cennetin Kapıları” olarak adlandırılan her kapı, Eski Ahit’ten beş sahneyi canlandırıyor. Bireysel panellerde Ghiberti, derinlik yanılsamasını artırmak için bir ressamın bakış açısını kullandı. Ayrıca bu yanılsamayı, izleyiciye daha yakın olan figürlerin dışa doğru uzanmasını sağlayarak, neredeyse tamamen yuvarlak görünerek ve bazı kafalar arka plandan tamamen bağımsız olarak durarak bu yanılsamayı genişletti. Arka plandaki figürler, arka planda daha düz görünen zar zor yükseltilmiş çizgilerle vurgulanmıştır. Bu “heykelin” havadan bakış açısı, figürlerin izleyiciden uzaklaştıkça daha az belirgin hale geldiği yanılsamasını verir.

Daha sonraki yaşamı

Lorenzo Ghiberti, kariyeri boyunca diğer sanatçıların çalışmaları ve kariyerleriyle aktif olarak ilgilendi. Atölyesi, erken Rönesans teknolojisinin en ileri noktasında olan birkaç önde gelen sanatçı için bir buluşma yeriydi. İşbirliği, rekabet veya sadece birbirlerinin çalışmalarına aşinalık yoluyla, her sanatçı diğerini etkiledi. Dükkanında çalışan birkaç çırak daha sonra tanınmış sanatçılar haline gelecekti.

Advertisement

Ghiberti aynı zamanda bir tarihçi ve klasik eserler koleksiyoncusuydu. Ghiberti, otobiyografisini içeren üç kitaplık bir koleksiyon olan Commentarii’de sanat tarihinin yanı sıra sanat ve hümanist idealler üzerine teorilerini açıkladı. Lorenzo Ghiberti, Rönesans sanatının temellerini atarak ve sınırlarını genişleterek geçen bir yaşamın ardından 1 Aralık 1455’te 77 yaşında Floransa’da öldü.


Leave A Reply