Lorraine Nerededir?

0

Türk tarihinde küçük de olsa bir yeri olan Lorraine bölgesi ya da eyaleti ile ilgili bilgiler. Lorraine nerededir?

lorraine

Advertisement

Kuzeydoğu Fransa’da tarihi bir Fransız eyaletidir. Doğusunda Alsace, kuzeyinde Almanya, Lüksemburg, Belçika vardır. Yüzölçümü 23.652 \displaystyle k{{m}^{2}}, başkenti Nancy’dir.

Lorraine Yaylası’nı, Ren’in çeşitli kolları (Moselle, Saar, Meurthe, Meuse vs.) sular. Arazi yer yer ormanlık, bağlık, ekin alanıdır. Demir ve dokuma sanayii vardır. Kömür, demir, bakır çıkarılır.

Alsace bir Alman ülkesi manzarası gösterirse de, Lorraine, bir Fransız ülkesidir. Almanlar azdır. Lorraine, tarih ve coğrafya bakımından pek benzememekle beraber, mukadderat birliği bakımından, Alsace eyaleti ile birlikte mütalâa edilmiştir. 1871-1918 arasında bu 2 eyalet Almanya’ya dahil olmuş, 1940-1944 arasında da Hitler tarafından Almanya’ya katılmıştı.

Alman olan ve Maria Theresia ile evlenen İmparator François’dan başlayarak Habsburg hanedanı ile birleşen Lorraine (Lothingen) hanedanı, Avrupa tarihinin en ünlü hanedanlarındandır. Lorraine eskiden «Aşağı» ve «Yukarı Lorraine» olmak üzere 2 devletti; hükümdarlarına «düka» denirdi. Sonradan bir tek dükalık haline geldi. Lorraine dükaları, XVII. yüzyılda Almanya ile Osmanlı arasındaki büyük savaşlarda, Alman başkomutanlığında bulunmuşlardır. İkinci Viyana Kuşatması’nda İmparator başkentini bırakınca, Kara Mustafa Paşa’ya karşı Almanya’nın savunması Lorraine Dükası’na verilmişti.

Advertisement


Leave A Reply