Lozan Konferansının Bilinmeyen Resimleri

0

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dünya tarafından tanınması ve Kurtuluş Savaşımızın masa başındaki zaferi olan Lozan Konferansı ile ilgili az bilinen resimler.

Fransa'da yayınlanan L'Illustration mecmuasında 28 temmuz 1923 günü çıkan bir karikatür Lozan Antlaşması'nı imzalayanları gösteriyor. Resimdekiler soldan sağa doğru : Grew (ABD), Dimandi (Romanya), Montagna (İtalya), Sir H. Rumboldt (İngiltere), İsmet İnönü (Türkiye Cumhuriyeti), general Pelie (Fransa), Venizelos (Yunanistan), Oçiai (Japonya), Fereira (Portekiz)

Fransa’da yayınlanan L’Illustration mecmuasında 28 temmuz 1923 günü çıkan bir karikatür Lozan Antlaşması’nı imzalayanları gösteriyor. Resimdekiler soldan sağa doğru : Grew (ABD), Dimandi (Romanya), Montagna (İtalya), Sir H. Rumboldt (İngiltere), İsmet İnönü (Türkiye Cumhuriyeti), general Pelie (Fransa), Venizelos (Yunanistan), Oçiai (Japonya), Fereira (Portekiz) — (Karikatürün büyük halini görmek için üzerine bir kere tıklayınız

Lozan Konferansı sırasında Lozan'dan bir görünüş. Türk, Fransız ve Japon bayraklarının bulunduğu bina bu üç millet delegelerinin kaldığı oteldir.

Lozan Konferansı sırasında Lozan’dan bir görünüş. Türk, Fransız ve Japon bayraklarının bulunduğu bina bu üç millet delegelerinin kaldığı oteldir.

24 Temmuz günü konferansın kapanmasından sonra delegeler Üniversite Sarayı'ndan çıkıyorlar.

24 Temmuz günü konferansın kapanmasından sonra delegeler Üniversite Sarayı’ndan çıkıyorlar.

Lozan Konferansının yapıldığı Ouchy Şatosu'nun uzaktan görünüşü...

Lozan Konferansının yapıldığı Ouchy Şatosu’nun uzaktan görünüşü…

Advertisement

Leave A Reply