Lucentis İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Lucentis ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lucentis yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lucentis neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Lucentis

Lucentis

Kullanımları

Bu ilaç bazı ciddi göz durumlarını (yaşa bağlı maküler dejenerasyon, maküler ödem, diyabetik retinopati gibi) tedavi etmek için kullanılır. Görme ve körlüğün azalmasını önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Ranibizumab, gözdeki anormal yeni kan damarlarının büyümesini yavaşlatarak ve bu kan damarlarından sızıntıyı azaltarak çalışır.

Lucentis nasıl kullanılır?

Ranibizumab almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç, bir sağlık uzmanı tarafından etkilenen göz (ler) e enjeksiyon yoluyla verilir. Etkilenen göz her enjeksiyondan önce uyuşturulur. Enjeksiyondan önce gözünüz izlenecektir. Enjeksiyondan sonra bir süre doktor ofisinde kalacaksınız ve gözünüz izlenmeye devam edecek.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilaç, çoğu durum için genellikle ayda bir kez doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi verilir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunu tedavi ederken, ilk birkaç dozunuzdan sonra aylık enjeksiyonlar yapamıyorsanız, aylık enjeksiyonlar kadar etkili olmasa da, 2 veya 3 ayda bir enjeksiyon yapmak bir seçenek olabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Etkilenen göz (ler) de hafif rahatsızlık ve artan gözyaşı oluşabilir. Eğirme ve baş dönmesi hissi de ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç, özellikle bir doz aldıktan sonraki ilk hafta boyunca, belirli bir ciddi göz durumu (endoftalmi) geliştirme riskinizi nadiren artırabilir. Etkilenen göz (ler) de bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin: ağrı, kızarıklık, ışığa duyarlılık, ani görme değişikliği.

Bu ilaç bazen ciddi (muhtemelen ölümcül) kan pıhtılaşması riskini artırabilir. Bu inme, kalp krizi ve diğer kan damarı sorunlarına yol açabilir. Şunlar gelişirse hemen tıbbi yardım alın: inme belirtileri (vücudun bir tarafında güçsüzlük, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri, karışıklık), kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ranibizumab almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de şu anki göz enfeksiyonu, inme.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu ilacın anne sütüne geçmesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply