Lucrezia Borgia Kimdir? Lucrezia Borgia ve Cesare Borgia Arasındaki İlişki

0
Advertisement

Ünlü ve spekülatif bir hayatları olmuş olan Borgia ailesinden olan Lucrezia Borgia kimdir? Lucrezia Borgia’nın hayatı ve dönemi olayları nelerdir?

Lucrezia Borgia

Kaynak: wikipedia.org

Lucrezia Borgia; 1480 ile 1519 yılları arasında yaşamıştır. Papa VI. Alessandro’nun kızı ve Ferrara Düşesi’dir. Roma’da doğdu. İlk önce Aversa Kontu’nun oğlu Don Gasparo de Procida ile evlendi. 1492’de babası Papa olunca bu evliliği bozarak kızını Pesaro Senyörü Giovanni Sforza ile evlendirdi.

Papa, Sforza’nın düşmanı olan Napoli Kralı ile dostluk kurunca Giovanni Sforza karısı ile beraber Roma’dan Pesaro’ya kaçtı. 1495’te tekrar Roma’ya geldiklerinde Papa kızını Giovanni’den ayırdı. Bisceglia Dükü ile evlendirdi. Bir yıl sonra Bisceglia Dükü Lucrezia’nın abisi Cesare Borgia tarafından öldürüldü. Papa VI. Alexander bu olaydan sonra kızını dördüncü kocası olacak olan Ercole d’Este’nin oğlu ve varisi olan Ferrara Dükü Alphonso ile evlendirdi. Lucrezia’nın bundan sonraki hayatı sakin geçti. Zamanının bilgili adamlarını ve sanatkarlarını çevresinde topladı. Hayatını sanata ve çocuklarının yetiştirilmesine hasretti. 1519’da öldüğü zaman dört erkek, bir kız evlat bıraktı.

Lucrezia Borgia ve Cesare Borgia Arasındaki İlişki

Borgia ailesi hakkında yazılan ve anlatılan hikayeler o kadar çoktur ki bunların içinde hangilerinin gerçeğe yakın olduğunu bulmak zordur. Cesare Borgia zevke ve paraya son derece düşkün bir adamdı. Arzularını gerçekleştirebilmekte güzel kız kardeşini de alet olarak kullanıyordu. Kardeşlik ve akrabalık duygularına pek önem vermeyen bir yapısı vardı.

Lucrezia ve Cesare Borgia’lar pek çok sanatçıya ilham vermişlerdir. Onlar hakkında romanlar, tiyatro eserleri yazılmış, eserler bestelenmiş, birçok da film çevrilmiştir. Bu gibi hikayelere konu olan sahnelerden biri şudur:

Lucrezia abisinin oyuncağı olmaktan bıkmıştır. Çok sevdiği ikinci kocası Aragon Dükü’nü Cesare öldürtmeye kalkınca Lucrezia çileden çıkmış eline zehirli bir bıçak aldığı gibi Cesare’nin yanına koşmuştur. Cesare, kız kardeşinin heyecanlı ve öfkeli halini hiç umursamadan kahkahalarla gülerek: “Kocanın öldürülmesi için çoktan emir verdim” dedi. “Artık hiç ümit kalmadı.

Advertisement

Lucrezia bir müddet daha yalvardı nihayet başa çıkamayacağını anlayınca bıçağına saldırıp abisine hücum etti. Fakat Cesare atik davranıp kardeşinin elindeki bıçağı aldı.

“Demek kocanı bu kadar çok seviyordun ha? Keşke daha önce söylemiş olsaydın. Artık iş işten geçti!”

Genç kadın onun alay ettiğini sanmıştı yaralı kocasının yanına koştu. Aragon çoktan bir askerin bıçağı altında can vermişti. Artık Lucrezia’nın bütün ümitleri kaybolmuştu. Bundan sonra Cesare’nin isteklerine boyun eğmekten başka yapacağı bir şey yoktu.


Leave A Reply