Ludwig Bamberger Kimdir?

0

Ludwig Bamberger kimdir? Alman iktisatçı ve siyaset yazarı olan Ludwig Bamberger hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Ludwig Bamberger, (d. 22 Temmuz 1823, Mainz, Hessen – ö. 14 Mart 1899, Berlin), iktisatçı ve siyaset yazarı. Önceleri radikal eğilimli olmakla birlikte, sonralan Bismarck‘ ın liberalizm karşıtı görüşlerine yaklaşmıştır.
Ludwig Bamberger
Yahudi bir aileden gelen Bamberger, Fransız hukuku öğrencisiyken 1848 Devrimi’nin etkisiyle radikal eğilimler kazandı. Bir gazetede yayın yönetmeni oldu. 1849’da Pfalz’da baş gösteren cumhuriyetçi ayaklanmaya katıldı ve gıyabında ölüm cezasına çarptınldı. 1866 affı ile ülkesine dönene değin bir Londra bankasının Paris şubesinin yöneticiliğini yaptı.

Advertisement

Bu yıllarda Bismarck‘a olan hayranlığı giderek arttı; bütün demokratik gruplarla ilişkisini kesti. 1870’te Bismarck’ın isteği üzerine Fransız-Alman barış görüşmelerine katıldı ve 1871’de Ulusal Liberal Parti’den Reichstag’a (Parlamento) girdi. Alman madeni paralarının standartlaştırmasını, altın standardı sisteminin benimsenmesini ve Reichsbank’ın kurulmasını sağladı. Bismarck’ın Sosyalist Parti’yi yasadışı ilan etmesini ve demiryollarının kamulaştırılmasını desteklediyse de, 1878’den sonra Bismarck’ın koruyucu gümrük duvarları, devlet sosyalizmi ve sömürgeci yayılma politikalarına karşı çıktı. 1880’de Ulusal Liberal Parti’den ayrılarak Sezession (Ayrılık) Partisi’ni kurdu. Ardından da birkaç yıl süreyle, daha sonra Alman imparatoru olan III. Friedrich’in karısı veliaht prenses Victoria’nın güvenilir danışmanı oldu.


Leave A Reply