Lunan (Yunnan) Stone Ormanı: Çin’deki Taş Ormanın İnanılmaz Güzelliği

0
Advertisement

Lunan (Yunnan) Stone Ormanında, Yivli kireçtaşı dikmeler grubu, çevresindeki dar patikalarından labirentiyle gökyüzüne doğru uzanıyor.

Lunan (Yunnan) Stone Ormanı

Açelya ve kamelya, Çin’in güney batısında yer alan Yunnan bölgesinin ikliminde yabani olarak bolca yetişir. Başkent Kunming, Sonsuz Kaynaklar Şehri olarak bilinir ve çevresi bitki ve ağaçların hazine evidir. Ama Kunming’in 120 km güney doğusundaki bir platoda uzanan orman, ağaçlarıyla ünlü değildir. Burası zaman ve elementlerin ilginç şekillerde oyduğu kireçtaşı dikmelerin ormanı olduğu için orman olarak adlandırır.

Lunan (Yunnan) Stone Ormanı

5 km²’lik bir alanı kaplayan Lunan Stone (Taş) Ormanı, insan boyundan 30 m yüksekliğe kadar sıralanabilen sayısız taş sütuna sahip. Bazıları bambu yığınlarına, bazıları dev kılıçlara benzerken diğerleri kuşlara ve canavarlara, kocaman mantarlara ve pagodalara benziyor. Bunları betimlemek nesillerin hayal gücünü harekete geçirmiş ve “Gagasıyla tüylerini düzelten Anka kuşu”, “Katmanlı Şelale”, “Aslan Gölgeliği” ve “Nilüfer Çiçekli Tepe” gibi esin yoluyla belirlenmiş isimler ortaya çıkmıştır.

Bazı sütunlar yüzlercesi ile kümelenmiş, diğerleri bunlara göre daha yalıtılmış durumdalar. Sütunlar arasındaki kara oyuklarda, havuzlar ve doğal mağaralar ve bitki örtüsüyle birbirine dolaşmış burma geçitler vardır.

Lunan (Yunnan) Stone Ormanı

Advertisement

İnsan yapımı patikalar, dikey kaya duvarlar ve kaya deseninin kaprisinin kabul ettirdiği bitmez kavşaklar arsında kalan yolu örer ve labirentin yolları, herhangi bir insanoğlu yaratısından üstün gelir. Yer yer insan yapımı ya da doğal köprüler ve ormanın bahçesi hissi uyandıran otağlar vardır.

Kayaların çoğu liken ve yosunla kaplıdır ve toprak azlığı ile ormanın sık taraflarındaki kısıtlı güneşe karşın bazı sarmaşıklar kaya yüzeylerine sıkıca tutunarak serpilmeyi başarır ve bunların kırmızı ve pembe çiçekleri, manzaraya renk katar.

Milyonlarca yıl önce bu fantastik orman, katı bir kireçtaşı yatağıydı. Yer küre hareketleri bu taş yatağı yumuşak eğimli bir plato haline dönüştürecek şekilde yükseltti ve kireçtaşını dikey çatlaklarla parçaladı. Yağmur ve pek çok bitkiden gelen karbondioksit yüklü toprak suyu, kireçtaşını eritmede çok etkili olan hafif bir asit haline geliyor ve ilk çatlaklar çok geçmeden büyük yarıklara dönüşüyor. Taş Ormanı’nın kalbindeki orijinal kireçtaşı yatağının büyük kısmı şu anda yok olmuş, asitle erimiş durumda ve geri kalanlar da sivri, yivli kaya yükseltiler olarak duruyor.

Lunan (Yunnan) Stone Ormanı

KAPLAN DANSI

Pirinç tarlası ormanın etrafını sarar ve yerli çiftçiler toprağı sürmek için su bufaloları kullanırlar. Stone Ormanı çevresinde yaşayan Sani halkı, Çin’de bir azınlık durumundaki Yi’nin bir koludur. Her yıl Haziran ayının sonlarında bu halk şarkılar söyleyerek, danslar ederek bir Meşale Festivali düzenler. Yapılan danslar arasında Kaplan Dansı adında, iki erkeğin kaplan kılığına girip meyve toplayan kadınları tehdit ettiği ve diğer erkeklerin bu hayvana tırmıklarla meydan okuduğu dans da yer alır.

Stone Ormanı’ndaki kayalardan biri olan Ashima Kayası, adını güzel bir Sani kızı olan ve efsaneye göre hali vakti yerinde bir toprak sahibi tarafından kaçırılan Ashima’dan alır. Sihirle silahlandırılmış aşığı Ahai, Ashima’yı kurtarmak için peşinden yola düşmüştür. Ama trajedi şudur ki Ashima ölmüş ve taşa dönüşmüştür. Bugün Ashima hala sevgilisinin kendisine gelmesini bekler.

Advertisement

Geleneksel efsane Stone Ormanı’nın oluşumuna da açıklık getiriyor. Saygın Zhang Guolao Çin’in Sekiz Ölümsüzü’nden biridir. Sevecen bilge bir gün eşeğiyle geniş bir ovayı geçerken, açıkta evlilik yolundaki çiftlere rastlamış. Öfkeyle “neden” diye bağırmış. “Neden genç aşıkların birlikteliklerinin tadını çıkartacakları bir yerleri yok” demiş. Derhal en yakındaki dağların, taş yığınlarına dönüşmesini sağlamış ve saklı yerler arasında aşıkların buluşması için bir labirent oluşturmuş.


Leave A Reply